Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč

Známková země – Pitcairnovy ostrovy

Souostroví (Pitcairn, Henderson, Ducie a Oeno) téměř na konci světa (4600 km východně od Nového Zélandu) – a přece, díky vzpouře na lodi Bounty je dodnes osídleno a historie tohoto malého kousku světa je známější než-li jiné.

Známková země – Pitcairnovy ostrovy


Oficiální název zní: British Overseas Territory of the Pitcairn Islands
(volně přeloženo: Britská zámořská provincie Pitcairnových ostrovů).

Na ostrovech se nalézají stopy staršího osídlení neznámou civilizací polynézského původu. Naší bílou civilizací byly objeveny v r. 1767, kdy s k nim přiblížila britská loď HMS Swallow vedená kapitánem Corberetem. Pevninu jako první uzřel člen posádky - major Pitcairn, po kterém je souostroví pojmenováno. Pro špatné počasí však plachetnice nepřistála. Totéž se opakovalo při plavbě slavného kapitána Cooka. Až 15. ledna 1790 se na ostrově Pitcairn vylodili vzbouřenci z lodi Bounty, pod vedením Fletchera Christiana. Tomu předcházela dvouměsíční plavba kolem Cookových ostrovů, ostrovů Tonga a podél východní části ostrovů Fidži. Až zde našli vzbouřenci pocit bezpečí před rukou zákona Britského imperia. Oni a jejich potomci (matky byly Tahiťanky) pak "psali" historii ostrovů, daleko od civilizace. Lze se o tom dočíst díky románovému i filmovému zpracování, dnes též na internetových stránkách.

Ostrovy žily po celé 19. století téměř v zapomenutí, vyjma ojedinělých přistání lodí, zejména velrybářských. Až s otevřením Panamského kanálu počátkem 20. století se ostrovy octly na lodní trase z Evropy přes kanál na Nový Zéland a život na ostrovech se začal otevírat světu.

Od června 1927 působila na ostrovech poštovní agencie Nového Zélandu, která k vyplácení poštovních zásilek používala novozélandské známky.

Až 15. října 1940 byly vydány první výplatní známky Pitcairnových ostrovů v tradičním britském koloniálním dizajnu s medailonem britského panovníka – tehdy Jiřího VI. (otce nynější královny Alžběty II.). Na výplatní sérii známek jsou pro ostrovy charakteristické náměty. Nechybí ani loď Bounty, ani Fletcher Christian. Známka s katalogovým číslem 1 znázorňuje pomeranče, které se však začaly na ostrovech pěstovat až v první polovině 19. století.

Známková země – Pitcairnovy ostrovy


Emisní činnost se rozvíjela shodně s ostatními britskými koloniemi. Ještě dnes lze dát za nevelký peníz dohromady generální sbírku této jedné z posledních britských držav. Pochopitelně, pokud bychom zamýšleli její rozšíření o poštovní historii, třeba o období činnosti novozélandské poštovní agencie, byl by to tvrdý oříšek.

Novinková služba známek Pitcairnových ostrovů je kvůli komunikační dostupnosti spravována z Nového Zélandu z Filatelistické agentury:

Pitcairn Island Philatelic Bureau
Office of the Governor of Pitcairn Islands
Private Box 105 696
Auckland
NEW ZEALAND

Agentura však zdůrazňuje, že veškerá objednávky jsou vyřizovány z ostrova Pitcairn, aby zůstala zachována integrita a úcta k autenticitě sbírání známek a ostatních poštovních cenin.


Autor: Jaroslav Tomandl | 11. 7. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč
Československo 1918-1939, komplet - 1x desky, 1x archivní box, vč.zesílených obalů - zasklené

Zasklený komplet Československo 1918-39 + 1x desky+1x archivní box

  • Cena: 3545 Kč