Znalecká značka Herberta J. Blocha

Letos začátkem června jsem na Internetové aukci eBay našel jednu zajímavou položku. Je to vzácná Československá známka, Pofis 89, Scott B64. Původně maďarská známka, Turul 1 Fillér, s přetiskem Pošta Československá 1919.

Na aukci eBay prodavač popisuje tuto položku jako velice vzácnou a se zkušební značkou Herbert Bloch! Osobně mě znalecké znacky velice zajímají, ale dosud jsem expertní značku Blocha neviděl. Proto mě tato známka zvláště zaujala.

Znalecká značka Herberta J. Blocha

Herbert Bloch, ve své době patřil mezi vedoucí znalce Evropy. Narodil se 1907 a zemřel 1987. 1936 emigroval do USA a zde začal svou obchodní kariéru. 1948 se Herbert Bloch připojil k Ottovi Friedlovi a Edwinu Müllerovi a spolu založili Friedl Expert Committee. Bloch zůstal Mercury Stamp Company věrný až do jejího uzavření, začátkem 70 tých let minulého století. Po rozpuštění firmy se stal předsedou americké expertní komise Philatelic Foundation.

Znalecká značka Herberta J. Blocha

Teď se ale podívejme na dotyčnou aukční položku.
Na rubové straně známky, z nějakých a to mě neznámých důvodů, někdo, dokonce až dvakrát napsal čísla 2378. Navíc jsou tam i čísla 55 / 22, ale ani zde nevím co znamenají.

Co ale je velice zajímavé a čeho si prodávající snad nevšiml, nebo spíše neznal, je malá značka v pravém rohu známky, „A s korunkou“. Tato značka patřila Jaroslavu Šulovi. Narozen 1865, zemřel 1927. Jako znalci československých známek, hlavně přetiskového vydání z roku 1919 mu nebylo rovno. Jeho značka pravosti je dosud naprostou zárukou.

Ovšem, na rubové straně známky, nad značkou Jaroslava Šuly, nacházíme ještě jednu značku, vlastně ručně psaný podpis. I když jsem se pokoušel tento podpis ze všech stran důkladně prostudovat, nenašel jsem tam žádnou podobnost se jménem Bloch.
Byla to opravdu značka Herberta Blocha? Přes to, že jsem po majiteli této položky posílal dvakrát mail, neodpověděl mi...

Až nyní v srpnu, díky pomoci pana Gunharda Kocka z Finska jsem získal odpověď na svoji otázku. Pan Gunhard Kock je webmaster skvělé filatelistické stránky PHILATELIC EXPERTS. Před nedávnem mi psal a zároveň poslal starý filatelistický atest, vystavený Friedl Expert Committee, datum 13 dubna 1978. Tento atest je podepsaný a označený Herbert J. Bloch.

V atestu vydaném Herbertem J. Blochem se dočteme:"...známka níže je dle mého názora pravá. Označil jsem ji":

Znalecká značka Herberta J. BlochaNavíc je atest podepsán. Viz autogram Herberta J. Blocha:

Znalecká značka Herberta J. Blocha

Nyní když jsem měl možnost znaleckou značku z atestu porovnat se „svou“ značkou, konstatovat jsem, že se zde opravdu jedná o značku Herberta J. Blocha!

Když se mi konečně podařilo zjistit jak vypadá znalecká značka Blocha, nadále zůstávala otázka co je na této značce napsáno!

Díky panu Gerhardu Kockovi jsem se též dozvěděl, že znalec Bloch spolupracoval s panem Richardem Frajolou z USA. Pan Richard Frajola má dodnes v USA filatelistickou firmu. Poslal jsem mu mail a na moji otázku co se týce značky pana Blocha mi odpověděl:

"I did know Herb Bloch rather well. The signature on the stamp you show is what he used when he signed stamps and also what he used when he was briefly chairman of the Philatelic Foundation when he signed PF certificates as Chairman. It is his name in old German "fast" script".

Překlad:

"Znal jsem Herberta Blocha velice dobře. Značka na známce je ta kterou Bloch používal jako znaleckou značku na známkách a též na dopisech v době kdy byl ředitelem Philatelic Foundation a podepisoval PF certifikáty. Na značce je jeho jméno psané staroněmeckým „těsnopisem“.

Zároveň mi poslal scen s další znaleckou značkou Herberta Blocha:

Znalecká značka Herberta J. Blocha

Tak po několika měsících detektivní práce vím jak znalecká značka H. Blocha vypadala a že to je jeho jméno psané staroněmeckým "těsnopisem".

Ještě jednou děkuji panu Gerhardu Kockovi z Finska a panu Richardu Frajolovi z USA.
Podrobnější informace a další sceny certifikátu a této položky najdete na mé site: www.phstamps.com

Autor: Peter Hoffmann | 1. 9. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223