Žertovné pohlednice

Když si ve svém albumu těch mých nejstarších pohlednic zalistuji, vždy si vychutnám pohled na přiloženou pohlednici s veršíčkem „Všecko štěstí musím smésti až ku dveřím jenom k Vám abyste v blahobytu měli stále plný krám!“. Jak hezky ten metař mete koňské koblížky.

Žertovné pohlednice


Při té příležitosti si vždy vzpomenu, jak tato pohlednice unikla zkáze před začínajícím filatelistou (myslím tím sebe), když mi před léty babička dala „na hraní“ krabici starých pohlednic ze své korespondence a já z nich vytrhával pravý horní roh. Z druhé strany byla totiž obvykle nalepena poštovní známka s císařem pánem, nejběžnější to frankatura počátku 20.století u nás. Tato žertovná pohlednice byla však odeslána císařskou polní poštou v době první světové války, tedy bez poštovní známky. Malý filatelista neměl z této pohlednice co vytrhnout pro svoji sbírku známek. Dnes si říkám - škoda, že těch pohlednic zaslaných polní poštou nebylo víc. Když jsem za pár let našel na půdě zmiňovanou krabici, byla to spoušť zničených pohlednic z prvních dvou desetiletí 20. století.

Poznámka redakce Infofily: převzaté z našeho partnerského magazínu o pohlednicích Filokartie.cz. Pomožte tento projekt pro sběratele pohlednic znovu oživit. Uvedené články, které na Infofile hodláme zveřejňovat, ukazují jaký kvalitní obsah tento magazín má.

Autor: Jaroslav Tomandl | 12. 6. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223