Závišův kříž - Vyšší Brod

Datum vydání: 29. května 2013
Název emise: Závišův kříž - Vyšší Brod
Nominální hodnota: 26 Kč
Katalogové číslo: 765
Rytina: Miloš Ondráček
Tiskové listy:á 5 ks známek
Rozměr obrázu známky: 23 x 64 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách žluté, okrové, červené, modré a černé

Závišův kříž - Vyšší Brod

Námět známky:

Na známce je vyobrazen Závišův kříž.
Závišův kříž je dvouramenný kříž ze zlata a drahokamů sloužící jako relikviář od raného středověku. Vyroben byl pravděpodobně mezi lety 1220 – 1230 našeho letopočtu. Na výšku měří 70 cm a je 28 cm široký. Původní výška činila 44,5 cm, ale v polovině 19. století byl přidán stříbrný a současně pozlacený podstavec kříže. Dodatečně byla přidána i soška Krista. Všechna ramena jsou zakončena typickou francouzskou třícípou lilií. Celý kříž je obložen 44 drahokamy a 174 perlami, které jsou důmyslně rozloženy po celé ploše tak, aby bylo docíleno velikostní, tvarové i barevné symetrie. Dodatečně přidanou nohu zdobí 39 drahokamů a 31 vltavských perel. Závišův kříž je vyroben ze stříbra s položenými lístky z arabského zlata. Povrch kříže je zdoben filigránem – uměleckou technikou výroby klenotů z velmi tenkého drátku z drahých kovů, která byla známa již 2000 let př. n. l. Původní dřevěné jádro kříže bylo vyměněno za stříbrnou desku s datováním z roku 1775.
Přední a zadní strana kříže není stejná. Zadní strana je zdobena smaltovanými medailony světců s uvedenými jmény ve starořečtině – Georgius, Georgcos, Paulus, Thomas, Theologus, Petrus, Ionnes, Demetrius a Athanasius. Tyto medailonky kryjí relikvie. Dle Kroniky rožmberské je jednou z relikvií dřevo z kříže, na kterém byl ukřižován Kristus. Tato kronika také uvádí, že krátce před svou smrtí Záviš z Falkenštejna věnoval tento relikviářový kříž mnichům z cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě.
Před rokem 1939, kdy byly obsazeny Sudety, byl ze strachu ze zabavení kříž převezen z vyšebrodského kláštera do Prahy, kde byl uložen ve Svatovítském pokladu na Pražském hradě. Ke konci války nacisté Závišův kříž odvezli do skrýší uměleckých památek z celé Evropy v solných dolech u Salzburku. Americké jednotky jej zde našly a vrátily do Československa. V roce 2010 byl kříž prohlášen za národní kulturní památku a patří mezi nejcennější zlatnické artefakty v České republice – vedle korunovačních klenotů a relikviáře svatého Maura. Současně patří mezi 10 nejcennějších uchovaných církevních památek z celého světa.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je použit detail medailonku ze zadní části Závišova kříže. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě černohnědé. Na razítku je volná kompozice doplňující námět známky a text: Praha, 29. 5. 2013.
(zdroj www.cpost.cz)

Závišův kříž - Vyšší Brod

Závišův kříž - Vyšší Brod

Závišův kříž - Vyšší Brod

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 2. 6. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223