Zásadní zvrat v padělatelské aféře

Datum vydání: 19. 8. 2021


Mysleli jsme si, že po tolika letech od padělatelské aféry z let 1997-98 kdy se u nás začaly objevovat nebezpečné padělky za mnoho miliónů Kč, nedojde již k žádnému závažnému odhalení. Až náhoda po letech nás zavedla k novým informacím.

Pod článkem na Infofile se v diskuzi objevil komentář jistého pana Radovana. Uvádí informace, které logicky zapadají do sebe.

Citujeme jeho komentář (zjištění samo o sobě závažné)

Filatelie 8/1997 strana 16. Tam jsem se poprvé setkal s padělky o kterých píšete. Je tam inzerát: NA PRODEJ kompletní sbírka neupotřebených známek ČSR I. Sbírka obsahuje od každé známky minimálně jeden kus, a to včetně všech nejvzácnějších rarit. Řada známek je v páskách a blocích, další jsou ve více kusech (rozčleněné např. podle typů, průsvitek atd.).
Ve sbírce se dále nachází velké množství položek sběratelské specializace - typy, spojené typy, barevné odstíny, odlišná zoubkování, zkusmé tisky, nevydané známky apod. Všechny položky jsou ve vybrané jakosti a vesměs svěží. Všechny dražší položky jsou zkoušeny významnými znalci a všechny rarity opatřeny vždy minimálně jedním fotoatestem. Sbírka ČSR I takového rozsahu a kvality je (pokud je nám známo) nabízena v historii vůbec poprvé a její katalogová cena dosahuje mnoha miliónů korun. Bližší informace. Profil, Dům filatelie.

Tuto sbírku mi někdy koncem roku 1997 ukazoval mladý pan František Beneš osobně a chtěl za ní 60 miliónů. Obsahovala všechny žilkované známky. Dnes je odhalujete jako padělky. Natypované ve všech typech i podtypech.
Tedy celkem 6 kusů! Jsou to ty Fischmeisterovy žikované a z aukce PROFIL - PRAGA 1998 a poslední dva jsou vyobrazené v jeho článku někdy z roku 2009 kdy padělky začal popisovat. Ty mu asi zůstaly na věčné časy.
Nikdo to tenkrát nekoupil. Prodalo se to pak v aukci.
Kupující podle mého názoru. Pan Šindler - ten s tím má potíže dodnes, L. Krejčíř a L. Fischmeister a další.


Je to závažné tvrzení, které se nám dostalo do rukou až nyní. Inzerát opravdu existuje. Vyobrazujeme ho pro posouzení.


Samotný inzerát, či daný komentář není až tak důležitý, ale to že František Beneš ve Filatelii 6/2009 na straně 11 zobrazuje další dva padělky, které do případu jasně zapadají – tak to je již závažnější zjištění.


Sken z Filatelie 6/2009 – další žilkované padělky

To, že F. Beneš má ve svém souboru padělků poslední dva z 6 žilkovaných o kterých hovoří zdroj výše je dost zvláštní náhoda. Kde k nim přišel a kdo jimi byl napálen?

A kdo je zmíněný pan Šindler? Mezi filatelisty se proslýchá, že padělky PČ 1919 v ceně mnoha milonů Kč byl v poslední době poškozený známý sběratel, pan Schindler. Jde o stejnou osobu?

Tato, po celé roky neřešená aféra ničí vztahy mezi filatelisty a poškozuje dobré jméno naší filatelie i SČF. Jsme zvědavi, zda někdo vůbec zaujme nějaké stanovisko.


Kompletní sada žilkovaných se kterými měl PROFIL potíže. První z aukce PROFIL PRAGA 98, druhá ze sbírky pana Fischmeistera a třetí z Filatelie 6/2009.


Za redakci Infofila.cz - Zdeněk Jindra a Jaromír Petřík

Autor: Redakce
infofila@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz