Zamyšlení nad poštovními schránkami

Datum vydání: 21. 7. 2016


Nedávno jsem se procházel po maďarském hlavním městě Budapešti. Moji pozornost upoutaly vzorně udržované poštovní schránky (OBR.1). Rovněž jsem si vzpomněl na krásné fotogenické schránky v německých městech (OBR.2). Přišlo mi tak trochu líto, že naše poštovní schránky v Čechách a na Moravě ztratili „šmrnc“. Zejména v historických jádrech našich měst by se historizující nebo renovované poštovní schránky mohli podílet na atmosféře prostředí, a to nejen v Praze nebo v Brně. A tak člověk smutně míjí docela nepěkné poštovní schránky v našich městech, které se stále méně a méně plní dopisy. Doba přinesla moderní způsoby komunikace a s nimi i postupný ústup schránek ze své slávy (trvající od první poloviny 19. století).


Obr. 1


Obr. 2

Slovenská pošta si v prosinci roku 2011 připomněla Den poštovní známky zajímavou známkou s kuponem, s vyobrazením historických schránek na známce i na kuponu. Též ilustrace na FDC znázorňující tzv. „c.k. pojízdného sběrače dopisů“ stojí za povšimnutí (OBR.3). Obrázek stejného „sběrače dopisů“ nacházíme též na rakouském aršíku k výstavě WIPA 2000 (OBR.4), též na letošním rakouském aršíku z emise historických poštovních vozidel (OBR.5).


Obr. 3


Obr. 4


Obr. 5

Kdysi se dal vhodit dopis i do poštovní schránky železničního poštovního vagonu, poštovního autobusu, tramvaje (OBR.6) nebo do poštovní schránky na lodi. V některých evropských krajinách dodnes potkáváme poštovní autobusy, např. ve Švýcarsku www.postauto.ch, v Rakousku je to největší autobusový dopravce www.postbus.at, německá pošta spolu s ADAC buduje od roku 2013 dálkovou autobusovou dopravu, www.postbus.de, atd.


Obr. 6

Dostal jsem se tímto povídáním za hranice filatelie. Nicméně, s poštovnictvím a jeho historií to souvisí.

Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz