Zajímavosti na našich známkách

Odchylky v perforaci na českých známkách můžeme členit do několika skupin. Základní členění lze odvodit od průměru použitých razníků. Jsou známy PA známek perforované rámcem právě s různými razníky, takže rozlišujeme stejné známky s VPO, SPO nebo MPO (velké perforační otvory, střední perforační otvory a malé perforační otvory). K odchylkám řadíme taktéž rámce, kde jeden nebo několik razníků mají jinou velikost než ostatní razníky.

Jinou sběratelskou specialitou v oblasti perforace jsou perforační rámce, kde jeden nebo více razníků je vyhnutý z osy a na známkách se toto projeví jako posunutý nebo vyosený PO (perforační otvor). Jsou známy markantní rozdíly jak u PA 50 kusových či 100 kusových známek, tak vyosené PO na aršících či tiskových listech.

Zvláštností v odlišnostech perforace je také jev, kdy se v rámci ulomí jeden z razníků či zcela vypadne (nevím co je pravděpodobnější) a potom se tato závada projeví jako vynechaný PO. Tato výrobní vada je mezi sběrateli – specialisty vyhledávanou vadou a to jak uvnitř PA či na jeho okraji. Samostatnou kapitolu tvoří použití různých perforačních rámců při výrobě jedné známky – viz loňská mikulášská nadílka se dvěma či třemi PO na okrajích PA.

Asi nejpopulárnější odchylkou perforace je takzvané ORZ – (obrácené rámcové zoubkování). Dojde k němu výjimečně chybně nasazeným rámcem do perforačního zařízení, otočeným o 180°. Výsledkem je posunuté zoubkování, které namísto napojení mezi PA1 a PA2 v místě nepotištěných ZP, ve kterých jsou PA rozřezány na levé a pravé okraje (popřípadě horní a dolní okraje dle použitého formátu), zasahuje toto napojení rámců do obrazu známky. Tato výrobní vada se projevuje prakticky tím, že vzdálenost mezi prvním a druhým PO je odlišná od ostatních (menší či větší). V historii České republiky jsou s ORZ evidovány zatím jen známky č: 140 - historický stavební sloh rokoko; 168 Václav Havel 4,60 a známka č. 218 znamení zvěrokruhu – váhy.

V březnu letošního roku přinesl na Setkání členů naší společnosti jeden sběratel z Poděbrad levý kraj PA známky 232 z emise český kreslený humor – viz ukázka – s ORZ. Víme prozatím, že ORZ se u této známky vyskytlo jen na části nákladu s datem 2. 9. 1999. Čísla PA kde bylo ORZ zaznamenáno: 27290 – 28 700.

Zajímavosti na našich známkách


Prohlédněte tedy vaše zásoby s tímto datem a oznamte, zda se ORZ vyskytuje také v jiný den tisku či na jiných PA.

Toto je další příklad toho, že se vyplatí studovat naše známky podrobně a také toho, že se aktuální informace dozvídáte z Vašeho Zpravodaje.

Autor: Josef Fronc | 2. 12. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223