Zajímavé řešení nové maďarské známky Beňovský

Datum vydání: 31. 5. 2021


4. června 2003 jsem na těchto stránkách napsal o slovenském světoběžníkovi Móricovi Beňovském (*20.9.1741 Vrbové – †23.5.1786 Madagaskar), celým jménem hrabě Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský.

Dnes bych chtěl zmínit novou, zajímavě řešenou maďarskou příležitostní známku, věnovanou zmíněnému hraběti Beňovskému. Známka byla vydána 21. května 2021. Všimněte si méně obvyklou kombinaci kupónu a známky. Na první pohled se obrazová část soutisku s textem BEYOVSZKY-EMLÉKÉV 2021 (Beňovského pamětní rok 2021), medailonem s portrétem Beňovského a historickým dalekohledem, avšak bez názvu země MAGYARORSZÁG, jeví jako vlastní poštovní známka. A levá část s textem MAGYARORSZÁG – BELFÖLD jako kupón. Není tomu tak. Domnělý kupón je vlastně poštovní známkou s řádným názvem MAGYARORSZÁG, a to k výplatě základního poštovného pro Maďarsko (BELFÖLD = TUZEMSKO).

A proč maďarská známka věnovaná Beňovskému? Historicky jde o dobu, kdy se jeho rodné slovenské městečko Vrbové nacházelo v Uhersku (konkrétně Horní Uhry).Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz