Zajímavé celistvosti Protektorátu

Rád bych čtenářům napsal o svém objevu z doby Protektorátu Čechy a Morava. Určitě jedno z nejčernějších období v našich dějinách, tzv. "Protektorát Čechy a Morava - Protektorát Böhmen und Mähren", byl ustanoven 15. 3. 1939

Ignorovat toto období bohužel možné není. Sice vycházely známky, které náš český národ potlačovaly a zesměšňovaly, ale i tak je to období, které v naší historii musí mít místo i pro sběratele známek.

I v tomto období se dá nalézt řada zajímavých celistvostí. I když tato známková země trvala šest let "1939 - 1945", bylo vydáno celkem 122 známek obyčejných, 18 novinových, 2 doruční, 14 doplatních, 24 služebních. Jako sběratelsky velmi ceněnou známku bych zmínil připouštěcí známku Theresienstadt a smuteční aršík Reinharda Heydricha (1904 - 1942). Co se týče Theresinské známky, občas se na celistvostech objevuje.

Pro ukázku přikládám scan určitě zajímavého platebního výměru na 6 dojnic. Je na něm známka ze série Lipové listy I. s nominálem 30 h. Zaujal mě právě proto, že prošel poštou jako obyčejné psaní a také proto, že jsem o tomto výměru mnoho nezjistil. Rád bych využil příležitosti a optal se čtenářů, jestli o tomto platebním výměru nevědí něco více. Proč se používal a další pro sběratele jistě zajímavé informace. Dále bych se chtěl čtenářů zeptat na jejich možná ještě zajímavější objevy z dob Protektorátu Čechy a Morava. Určitě nám svůj nález můžete popsat do komentářů k tomuto článku nebo nám rovnou zaslat scan na náš email. a my ho rádi zveřejníme.

Zajímavé celistvosti Protektorátu


Autor: Zdeněk Jindra | 1. 6. 2003

Komentáře

Platební výměr

Přidat komentářZobrazit komentáře