Zajímavá slovenská známka z roku 2018

V listopadu 2018 vydala Slovenská pošta (jako společné vydání s tureckou poštou) příležitostní poštovní známku s vyobrazením otomanského manuskriptu z tzv. „Bašagićovo sbírky“. Proč společné vydání s Tureckem a co je námětem této poštovní známky?

Námět čerpá Slovenská pošta ze sbírek bratislavské Univerzitní knihovny, studovnu které jsem před mnoha lety navštěvoval jako student. Knihovna sídlí v centru Starého města (jak jsme říkávali „pod Michalskou bránou“), v historické budově, kde v letech 1802 -1848 zasedala Dolní komora Uherského sněmu. Slovenské zájmy zde obhajoval Ľudovít Štúr i Jur Palkovič. Budova jako taková byla postavena v letech 1753-1756. V knihovně se nachází tabule s tímto textem: „V TEJTO KNIŽNICI SA NACHÁDZA ZBIERKA ISLAMSKÝCH RUKOPISOV SAFVETA BEGA BAŠAGIČA ZAPÍSANÁ DO ZOZNAMU UNESCO PAMÄŤ SVETA – MEMORY OF THE WORLD“. Text na tabuli nám dává odpověď, o čem poštovní známka hovoří. K tomu však nutno dodat aspoň základní informaci o Savetovi Beg Bašagičovi. S. Beg Bašagić (1870 – 1934) byl významný sarajevský vědec, ředitel Národního muzea v Sarajevu, později zastával post předsedy parlamentu Bosny a Hercegoviny. Jako vědec pokračoval ve sbírce svého otce Ibrahima. Vedle klasiků islámské náboženské, vědecké a krásné literatury se ve sbírce nachádzejí též práce Srbů, Chorvatů a Bosňáků. V roce 1924 předal Bašagić větší část své sbírky Univerzitní knihovně v Bratislavě, s cílem jejího zachování.

Ilustrace na známce je z bohatě ilustrovaného otomanského rukopisu Marifetname - Knihy věd autora Ibrahima Hakki z roku 1813, vytištěného v Istanbule. To zřejmě vedlo Slovenskou poštu k realizaci společného vydání s Tureckem.

Zajímavá slovenská známka z roku 2018


Autor: Jaroslav Tomandl | 15. 2. 2019

Komentáře

Vďaka za infomácie...

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223