Waldseemüllerova mapa

Datum vydání: 15. 5. 2009


V roce 2007 vydala německá pošta známku s námětem, který si zaslouží pozornost. Na známce je vyobrazena tzv. Waldseemüllerova mapa světa z roku 1507, známka byla tedy vydána k 500.výročí vzniku tohoto vyjímečného kartografického díla. Proč vyjímečného? Protože na této mapě světa z počátku 16. století byla poprvé zakreslena Amerika jako nově objevený kontinent. A proč 12 obdélníků? Mapa je rozložena na 12 částí, každá část o skutečné velikosti 34,2 x 18 centimetrů. Kartograf Martin Waldseemüller (1470-1522) vytvořil spolu s dalším německým vědcem Ringmannem, na svou dobu převratnou mapu na objednávku Reného II. - vévody Lotrinského. Při tvorbě mapy si zřejmě osvojil poznatky, které zveřejnil Amerigo Vespucci ve své cestovní správě Mundus Novus (Nový Svět), kterou v roce 1502 napsal ze své třetí objevné cesty (květen 1501 – září 1502), a to jako dopis florentskému šlechtici Lorenzovi di Pierfrancesco de Medici. Tvůrce mapy si zřejmě na základě těchto informací osvojil názor o existenci nového kontinentu, kterému dal jméno America.

Mapa byla více než dvě staletí zapomenuta. Znovu byla objevena počátkem 20.století. Do dnešních dní se dochoval jediný exemplář této mapy, který byl v roce 2007 prodán za deset milionů dolarů z Německa (prodávajícím byl kníže Johannes zu Waldburg-Wolfegg) Knihovně Kongresu Spojených států amerických.

Poštovní známka s vyobrazením první mapy znázorňující americký kontinent bezesporu patří do řady tematických exponátů věnovaných jak objevným cestám, tak historii Ameriky, o exponátech věnovaných kartografii ani nemluvě.Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz