Vzpomínka na znalce Františka Šrámka

Datum vydání: 24. 9. 2019


Chtěl bych čtenářům přiblížit dnes již téměř zapomenutého znalce Františka Šrámka, který se narodil 11. 2. 1923 a zemřel v roce 1999. Znalce určitě významného, jednak vzhledem k jeho studiím o zoubkování „Ležmým hřebenem“ a též minimem znaleckých omylů. Jak víme, s pokrokem moderní techniky současní znalci, ale i pokročilí filatelisté odhalili již řadu padělků známek, které měly atesty znalců pocházející z generace Františka Šrámka.


Ing. František Šrámek z Prahy, člen Komise expertů Svazu českých filatelistů byl řádným členem a zkušebním znalcem SČF od roku 1960. Expert na Československo 1918 – 1939. Ve svojí knize „Filatelisté a filatelie“ vzpomíná na svoji spolupráci s tehdejšími znalci Janem Karáskem, Jiřím Bískem, Vladislavem Čeplem či Ladislavem Dvořáčkem. Velmi rád vzpomínal na neúplatného a čestného znalce Jana Mrňáka, který, když se dopustil znaleckého omylu, měl odvahu to veřejně přede všemi přiznat, než se vykrucovat či odvádět pozornost jinam.
Přední sběratel a publicista v oblasti meziválečných československých známek a aerofilatelie. V roce 1964 vypracoval studii o zoubkování "Ležmý hřeben" což byla průkopnická práce která tehdy vnesla světlo jak takové zoubkování zjistit hlavně u jednotlivých kusů. Tenkrát to byl velký problém i se znalostmi na toto téma.
Za svoji filatelistickou kariéru měl František Šrámek velké množství přednášek, což je dnes téměř nevídané.
V roce 1966, po výstavě "Brno 66" obdržel František Šrámek ze Spojených státu amerických od APS (American Philatelic Society) čestnou cenu "Award of Distinction" za vynikající a publikační práci.


Znalecká značka: Šrámek František (Jan Karásek)


František Šrámek se angažoval v KSČ. Byl předsedou ZO KSČ, členem ekonomické komise Krajského výboru KSČ. Získal Řád práce, Vyznamenání Za zásluhy o výstavbu a Řád Vítězného února. Od roku 1969 působil trvale ve vládních strukturách. V letech 1969–1970 působil jako náměstek ministra stavebnictví. V dubnu 1970 se ve vládě Josefa Korčáka stal ministrem stavebnictví. Post si udržel i ve druhé vládě Josefa Korčáka. Ve třetí vládě Josefa Korčáka se stal ministrem výstavby a techniky, což zastával i ve čtvrté vládě Josefa Korčáka.

V červnu 1983 bylo jeho ministerstvo zrušeno a přešel na post místopředsedy vlády a zároveň (od listopadu 1983) předsedy České komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj. V následující vládě Josefa Korčáka a Ladislava Adamce, Františka Pitry a Petra Pitharta byl po celé její funkční období, tedy až do června 1990 jejím místopředsedou a do května 1987 i předsedou České komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj.

Dlouhodobě zasedal v České národní radě, kam byl poprvé zvolen ve volbách roku 1971 a kde obhájil křeslo ve volbách roku 1976, volbách roku 1981a volbách roku 1986. Po sametové revoluci se před únorem 1990 vzdal mandátu v rámci procesu kooptace do ČNR.

Po roce 1990 se již minimálně účastnil veřejného filatelistického dění, velice zklamaný byl některými svými starými kamarády, jak mezi funkcionáři, ale hlavně mezi znalci, kdy jej začali dehonestovat kvůli jeho funkcím v KSČ, třebaže před rokem 1989 usilovali o jeho přízeň.

Za celý filatelistický i politický život však Františka Šrámka neprovázela žádná aféra, naopak se snažil všem pomáhat. Pro filatelii toho ve svém volném čase udělal ve svojí době opravdu hodně (stačí jeho znalecké práce a podíl na světových výstavách Praga 1962, Praga 1968, Praga 1978).

Znalci jako byl Ing. František Šrámek si rozhodně zaslouží respekt a úctu.

Zdroje: František Šrámek: Filatelisté a filatelie 1988
http://phstamps.com/index_cs.htm
https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_%C5%A0r%C3%A1mek

Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz