Vzpomínka na JANA MIKULČÁKA

Rodák z moravského Kyjova. Milovník dobrého vína a lidových písní, životní optimista, obětavý kamarád a především filatelista tělem i duší, to byl JENDA MIKULČÁK.

Narodil se 22.9.1921 v Kyjově, a stejně jako jeho vrstevníci i on byl nasazen na nucené práce v Říši. Protože vystudoval bohosloveckou fakultu církve Československé – husitské, musel si základní vojenskou službu odsloužit u PTP, tzv. černých baronů. Filatelie mu pomáhala překonat všechny životní těžkosti. Spolu se svou manželkou vychovali tři děti, pomohli jim vystudovat a dočkali se radosti z mnoha vnoučat a pravnoučat.

Důchodový věk prožil v sekretariátu SČF, kam přišel v roce 1981 z projekce Vojenských staveb. Do srpna letošního roku intenzivně pracoval jako knihovník SČF a garant Písemné nabídkové soutěže.

Těšil se na oslavy svých 84. narozenin, ale komplikace po těžké operaci způsobily, že své narozeniny prožil v umělém spánku, ze kterého se již neprobral.

JENDA MIKULČÁK byl vynikajícím filatelistickým odborníkem. Vydal příručku o průsvitkách na poštovních známkách, byl redaktorem Zpravodaje sekce severských známkových zemí. Své výtvarné schopnosti, pečlivost a smysl pro pořádek uplatnil při tvorbě svých exponátů. Jeho nejoblíbenější sběratelskou zemí bylo Finsko, ale pozlacené medaile dostával i za jiné exponáty – například na Evropské výstavě BRNO 2005 za exponát se soukromými přítisky na rakouských celinách. Jméno JANA MIKULČÁKA najdete v katalogu mnoha dalších výstav – mezinárodních i tuzemských. A všude byl pozlacený!

JENDA se stal legendou Svazu českých filatelistů. Jeho úsměv a přátelská gesta, moudrost a inteligence, vytrvalé pracovní aktivity, ochota a obětavost – to vše nám bude moc chybět. Do historie české i československé filatelie se zapsal svou prací. Do našich srdcí svým příkladným životem.

ČEST JEHO PAMÁTCE! Sekretariát SČF

Autor: SČF | 12. 10. 2005

Komentáře

Bez názvu

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223