Výtvarné umění na poštovních známkách

Datum vydání: 19. 11. 2010


Nedávno jsem si ve Valdštejnské jízdárně v Praze prohlížel výstavu „Klasicismus a biedermeier z knížecích lichtenštejnských sbírek“. U dvou exponátů jsem postál trochu déle a na chvíli jsem se zamyslel. Proč? Stál jsem před uměleckými díly, se kterými jsem se seznámil na poštovních známkách, konkrétně se jedná o společná lichtenštejnsko-rakouská vydání z let 2006 a 2008 (viz. přiložené obrázky).



Od července 1910 hostila Císařská konírna v Praze výstavu Hanse von Aachena (1552-1615): Malíř na evropských dvorech. Byl zejména dvorním malířem Rudolfa II. na pražském královském dvoře. Mimochodem, je pohřben v katedrále Sv.Víta na Pražském hradě. Nyní Národní galerie v Praze připravuje do Valdštejnské jízdárny a do Jízdárny Pražského hradu velkou výstavu KAREL ŠKRÉTA (1610-1974) DOBA A DÍLO. Opět příležitost vidět některá umělecká díla, které důvěrně známe z poštovních známek.


V tomto zamyšlení mi ani tak nejde o uvedená výtvarná díla či umělce, ani o uvedené výstavy. Úvodní konstatování mně myšlenkami zavedlo o mnoho let zpátky, do doby, kdy se na poštovních známkách začaly hojně objevovat reprodukce uměleckých děl – zejména obrazů. Živě si vzpomínám na rok 1965, kdy československá pošta vydává aršík s reprodukcí Tizianovy „Toalety mladé ženy“ z Obrazárny Pražského hradu, o rok později první sérii Umění tištěnou z plochých desek. Francie začala s vydáváním reprodukcí uměleckých děl na poštovních známkách již v roce 1962, a to 3-známkovou serií (Courbet, Manet, Géricault). Zmiňované i další známky s reprodukcemi uměleckých děl mně nejen okouzlily, ale současně ve mně vyvolaly trvalý laický zájem o výtvarné umění, který ve mně zůstal dodnes. Sběratelem tohoto námětu jsem se sice nestal, ale obdivovatelem určitě. Možná že i díky tomu, při cestách po Evropě, rád navštěvuji obrazové galérie. Ovšem, že reprezentativní publikace na křídové papíře nám nejlépe zprostředkují to nejlepší ze světové tvorby přes staletí. Ale poštovní známka je poštovní známka. Však, kolegové filatelisté?

Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz