Vyšívaná známka Švýcarska

Vážený čtenáři,
předkládám Vám obrázky dvou celistvostí a aršíku s vyšívanou známkou Švýcarska 5,- Fr z roku 2000. Švýcarská pošta tuto známku vydala u příležitosti filatelistické výstavy v St. Gallenu.

Na první celistvosti je známka použita na R-dopise, zaslaném do České republiky. Je orazítkována běžným, kulatým razítkem 8041 Zurich 41 Leimbach. Den v datumu není na známce dostatečně čitelný snad 25.-6.00-16. Na rubu celistvosti je otištěno příchozí razítko 431 51 Klášterec nad Ohří 28.-6.00.16.

Vyšívaná známka Švýcarska


Druhá celistvost je nepoužitá FDC s touto známkou s razítkem prvního dne vydání 9000 ST. GALLEN AUSGABETAG 21. 6. 2000. Ornament na obálce je proveden bez tisku jen reliéfní ražbou.

Vyšívaná známka Švýcarska


Pokud se nemýlím, jedná se o první známku na světě, která nebyla zhotovena tiskem, ale technologií výšivky. Známky zhotovila firma Bischoff Textil AG ze St. Gallenu na vyšívacím automatu značky Saurer Pentamat. Známky byly vyšity na polyesterovou textilii bílé barvy, polyesterovými vyšívacími vlákny ve dvou barvách světle a tmavě modré. Po vyšití celého archu známek byla na rub nanesena samolepicí vrstva a arch byl rozřezán na jednotlivé exempláře. Známky pak byly prodávány po samostatných kusech.

Výjimkou byl zvláštní aršík se čtyřblokem těchto vyšívaných známek. Aršík má rozměr 134x154 mm, jednotlivá známka 49x61 mm. Je neperforovaný a kolem čtyřbloku známek má vyšitý ozdobný okraj šedým vláknem. Je tedy tříbarevný.

Vyšívaná známka Švýcarska


Ohledně použití těchto známek na korespondenci se domnívám, že nebude časté a vždy se bude jednat o filatelistické zásilky. Známka má nominální hodnotu 5,-Fr, to by mohl být poplatek za R-dopis, dopis do ciziny atd. Podle informace od mého přítele žijícího ve Švýcarsku, byly tyto známky často s dopisů odcizovány, pro jejich atraktivitu a poměrně snadnou možnost známku sloupnout bez poškození. On takto přišel o několik známek. Pokud jde o aršík, ten asi stojí úplně mimo jakékoli praktické použití na poštovní zásilce. Má vysokou nominální hodnotu 20,-Fr a je velmi rozměrný.

Jak je zřejmé z obrázku R-dopisu, razítkování těchto známek je komplikované pro jejich velkou tloušťku a nerovný, reliéfní povrch. Na závěr je tedy možno říci, že vyšívané známky jsou velice krásné, dobře technicky provedené výrobky. Ovšem jejich praktické využití na poštovních zásilkách je malé. Jen jako objekt zájmu filatelistů. První informace o vyšívané známce se před časem objevily v článku Františka Crhy, který otiskl časopis Filatelii č.10/2000.

Jaroslav Pekárek

Autor: Redakce | 23. 2. 2005

Komentáře

Docela pékná známka

proč?

RE: proč?

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223