Výročí 17. listopadu

Datum vydání: 5. listopadu 2014
Název emise: Výročí 17. listopadu
Nominální hodnota: 13 Kč
Katalogové číslo: 827
Výtvarný návrh Jan Kavan
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 23 x 30 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

Výročí 17. listopadu

Námět známky:

Symboly státnosti – trikolora a státní znak (stylizace je inspirována gotickým parléřovským znakem). K daným událostem odkazují letopočty a text „nezapomínáme“.
17. listopad patří k nejvýznamnějším dnům v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům a o padesát let později vypukla sametová revoluce.
Koncem roku 1939 sílila protiokupační nálada, která vyvrcholila 15. listopadu. Tehdy se lidé rozhodli uctít památku mrtvého studenta lékařské fakulty Karlovy univerzity Jana Opletala. Toho nacisté smrtelně postřelili při demonstraci konané v den 21. výročí vzniku Československa. V noci z 16. na 17. listopadu němečtí pořádkoví policisté za přispění jednotek SS nekompromisně vykonali rozkaz německého vůdce. Natrvalo uzavřeli všech deset českých vysokých škol, 9 vedoucích představitelů vysokoškoláků v Ruzyni popravili, 1200 studentů zbili a odvlekli do koncentračních táborů. Na základě těchto událostí byl v Londýně v roce 1941 tento den vyhlášen jako Mezinárodní den studentů. Dodnes je tento svátek jediným výročím mezinárodního významu, které pochází z Čech.
17. listopadu 1989, týden po pádu Berlínské zdi, začala v Praze sametová revoluce. Ve čtyři hodiny odpoledne se u sídla lékařské fakulty na Albertově sešly skupinky studentů, aby si připomněly tragické události před padesáti lety. Původně klidná manifestace se brzy změnila ve stávku za svobodu, demokracii a politické reformy.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Výročí 17. listopadu

Výročí 17. listopadu

Výročí 17. listopadu

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 9. 11. 2014

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223