Výplatní známka 7,50 Kč - Lilie

Název emise: Lilie – výplatní známka
Datum vydání: 20. ledna 2005
Známka číslo: 423
Nominální hodnota: 7.50 Kč
Rozměr známkového obrazu: 19 x 23 mm
Výtvarný návrh: Anna Khunová
Rytina: Bohumil Šneider

Způsob tisku: Rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný tříbarevným hlubotiskem v barvě žluté, růžové a zelené. Podtisk kresby tvoří iridescentní barva se sklopným efektem.

Výplatní známka 7,50 Kč - Lilie


Málokdy se stává, aby obyčejná výplatní známka přinesla něco nového a měla výrazný grafický vzhled. Tato poštovní známka je drobnou výjimkou, vychází z poměrně zdařilého výtvarného návrhu Anny Khunové. Sportovní terminologií řečeno, rytinu mistrně provedl ostřílený borec Bohumil Šnajdr. Tato čtvrtá květinka našich filatelistických lučin zaujme na první pohled. Nevím přesně, co v květomluvě lilie znamená. Ale pro nás všechny říká tichým hlasem: „ Jsem tady a se mnou nové tarifní období.“

Lilie, latinsky lilium, je jedena z nejpopulárnějších květin našich zahrad, kde ji můžeme spatřit v desítkách až stovkách variací. Různých barev, tvarů a také více či méně přiléhavých obchodních názvů. Já osobně však dávám přednost botanickému druhu Lilie zlatohlavé, kterou znám z přírody Drahanské vrchoviny a vlastně skoro celé Moravy, hlavně však z přírodní památky Taramka, nacházející se pár kilometrů od moravského města Konice. Jde o až jeden metr vysokou červenofialovou rostlinu, vyrůstající z cibulky. Impozantní, výrazně vonící a nepřehlédnutelná krasavice. Připomínám, že se jedná o kriticky ohrožený druh, zasluhující si přísné ochrany a to především svého přírodního stanoviště.

K známce samotné ještě dodejme, že při tisku bylo opět využito iridescentní barvy, jako výrazného výtvarného a ochranného prvku. Zapamatujme si tuto známku, nejspíše se jedná o dalšího možného šampióna v počtu vydaných kusů a doby tisku. Jako obyčejně dodejme, platí do odvolání.

Autor: Pavel Lukavský | 11. 2. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223