Vítěz nad časem

Datum vydání: 4. září 2019
Název emise: Vítěz nad časem
Nominální hodnota: 19 Kč
Katalogové číslo: 1044
Výtvarný návrh: Karel Zeman
Tiskové listy: á 9 ks známek a 12 kuponů
Rozměr obrázu známky: 23 x 30
Druh tisku: plnobarevný ofset

Vítěz nad časem

Námět známky:

Symbolické znázornění boje s časem. V horní části známky je zachycen  bojující jezdec na koni. V dolní části a na pozadí známky jsou znázorněny symboly spojené s časem (kyvadlo a hodinový ciferník).

Pokusy o pochopení času byly po dlouhou dobu doménou filosofů, až později i přírodovědců. Čas se měří již od starověku. Počínaje určením delších intervalů (kalendář) až k určení kratších intervalů (přesýpací hodiny apod.). První mechanické hodiny se objevily zhruba okolo 13.  a 14. století. Základní jednotkou času je sekunda. Mezinárodní výbor pro míry a váhy dovoluje používat v Mezinárodní soustavě jednotek SI souběžně se základní jednotkou také následující jednotky: minuta, hodina a den. Větší mimosoustavové jednotky než den se používají např. v kalendáři: kalendářní den, týden, měsíc a kalendářní rok.
(zdroj www.cpost.cz)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 10. 9. 2019

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223