Virtuální padělky na EXPONETU? Kdo má pravdu?

Vážení přátele filatelie,

právě připravuji knihu TGM 1923 (jubilejní, Kongres a Slet) a proto cítím povinnost vyjádřit se k exponátu, který byl již včera zveřejněn na EXPONETU.

Ceskoslovensko: Tomas Gariggue Masaryk 1923 - 1927 od Pavla Hirse, CR:
http://www.japhila.cz/hof/0381/index0381a.htm
v exponátu se vyskytují tzv. virtuální padělky" tedy známky, které ve skutečnosti neexistují, ale byly vytvořeny počítačovou retuší (vymazání perforace, kopírování perforace a jiné úpravy). Jedná se konkrétně o čtyřblok Jubilejních 50h , vynechaná svislá perforace (Frame 2, list 1) porovnejte s čtyřblokem 50h deskové č. I (Frame 1, list 4).Všimněte si shodného zoubkování obou čtyřbloků. Je zřejmé, že čtyřblok s vynechanou perforací vznikl jednoduchou až školáckou retuší čtyřbloku z Frame 1. Do připravané knihy jsem hledala obrázky známek a tak jsem získala i CD, na kterém jsou kvalitnější scany právě z tohoto vystavovaného exponátu a na základě tohoto CD si odvažuji tvrdit že stejným způsob snadné počítačové retuše vznikly všechny čtyřbloky s vadou perforace na listu1, Frame 2. Nemohu tedy věřit pravosti ani ostatních vzácných známek v této sbírce.
Virtuální padělky na EXPONETU? Kdo má pravdu?

Virtuální padělky na EXPONETU? Kdo má pravdu?
Přikládám obrázek, kde jsou oba čtyřbloky zkopírované z EXPONETU vedle sebe. Pokud máte zájem o detailnější scany z CD, ráda Vám je pošlu mejlem. Ještě přikládám údajnou raritu - na CD je CONGRES deska III a na EXPONETU je úplně stejná známka jen jí chybí přetisk CONGRES (opět porovnávejte naprosto shodné zoubkování)

Velmi mne mnrzí, že tak úžasný projekt jako EXPONET je zneužit k prezentaci nové skupinu padělků - virtuální padělky. EXPONETu držím palce a věřím, že pokud bude mít dostatek pozorných uživatelů, tak virtuální padělky mají minimální šanci.

S pozdravem

Ing. Ivana Šárová
mob.: +420 602 226 491
e-mail: ivana@topartstudio.cz
ivana.sarova@volny.cz
www.milansara.comExponat Pavla Hirse: Tomas Gariggue Masaryk 1923 - 1927 http://www.japhila.cz/hof/0381/index0381a.htm


Jako mnozi z Vas jsme byli upozorneni Ing. Ivanou Sarovou na mozny vyskyt padelku ve vyse uvedenem exponatu.

V teto veci jsme pozadali o vyjadreni vystavovatele, ktery nam zaslal skeny sveho exponatu k vystaveni. K situaci se vyjadrime po obdrzeni stanoviska Pavla Hirse.

Za EXPONET Bretislav Janik

25.4.2008 12:45
Co na to odpovědět. Pí ing. Šárová mě několikrát kontaktovala, s tím, že připravuje publikaci o TGM Jubilejních a požádala mě o scany zkusmých tisků a ostatních zajímavostí z této emise. Vyhověl jsem a poslal přes kolegu Majera CD s reprodukcemi, které jsou i na Exponetu. Nepředpokládal jsem, že budou takto zneužity. To co tvrdí pí Šárová je asi pouze její fantazie, neboť všechny kusy a to i včetně vzácných DČ III u Congresu pochází jednak ze sbírky p. Kvasničky, jednak p. Nekvasila. Její tvrzení, že toto nikdy neviděla, ještě neznamená, že tyto věci neexistují. Je pravdou, že se jedná se o vyjímečné kusy. Tvrdit, že se někde shodují perforace je odvážné, konečně u řádkové perfoprace při vynechaných řadách by měly být perforace shodné, pokud by se nevyskytovaly vyloženě posunuté řady. Osobně nemíním na takové obvinění vůbec regovat, myslím si, že mě za to pí Šárová nestojí. Pokud měla pochyby, pak měla především oslovit mě. Já jsem ani tento mail nedostal. Takto o další jednání nemám zájem. Tolik pro Vás na vysvětlenou.

Srdečný pozdrav Pavel Hirš
P.S. Pokud byste měl jakékoli problémy, prosím pak exponát z Exponetu stáhněte.


Vážený pane Hirši,

o CD se zajímavými známkami do mé knížky jsem opravdu velmi stála a o to víc mne mrzelo a rozlobilo,že jsou na něm vyretušované známky /virtuální padělky/, zvláště z adresy svazového znalce s výborným renomé. Nevím jaký je motiv tvorby těchto virtuálních padělků a ani nevím kdo je autorem a ani to netvrdím.
Jediné co tvrdím, je že na exponetu visí virtuální padělky a je to zřejmé. Cítím se podvedena a uživatelé Exponetu jsou podvedeni také. Chtěla jsem prostě jen informovat odbornou filatelistickou veřejnost v ČR a zároveň dát možnost sjednat na Exponetu nápravu. (myslím, že pak není třeba publikovat články, které by se mohly dostat za hranice ČR a poškodit tento
unikátní projekt- EXPONET).
Nezlobte se ale v této věci jsem nemohla mlčet!

S pozdravem

Ing. Ivana Šárová

PS: Myslím, že cílem Exponetu je virtuálně ukázat reálné sbírky a nikoliv ukazovat virtuální sbírky!


Redakce Infofila.cz - pokud se jedná o omyl je to potřeba vyřešit vzhledem k tomu, že mohlo dojít k zařazení do významné a právě připravované knihy. Diskuse na toto téma je otevřena zde
http://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?post=27821#post27821

Autor: Redakce | 25. 4. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223