Vícenásobné frankatury Hradčan - hodnota 50 hal. (fialová)

Vícenásobná frankatura hradčanských známek hodnoty 50 hal do ciziny.

Druhé tarifní období a rakouští zajatci byli tehdy ještě v Itálii! Zde zřejmě syn pana továrníka. nebo to byl jen drobný živnostník ? Obálka napoví, ale všechno nevyzradí!

Výplatné za dopis bylo již za 5O hal. ( drahota stoupala a poštovné jen o 100 %! ) a doporučeně do ciziny rovněž za 50 hal, celkem tedy 1,-K a vícenásobná frankatura včetně v té době nezbytné cenzury jednak do Itálie, jednak ještě i do zajateckého tábora byla na světě. Musollini tam byl v té době stále ještě jen redaktorem, ale už v té době činil jistě přípravy k raketovému stranickému růstu. Psal se 21. květen 1919 a bylo pouhé čtyři dny druhé tarifní období československých poštovních tarifů! Platilo jak vidno téměř okamžitě i v sudetských Kraslicích. Co všechno pak může špinavá hradčanská obálka ještě dál asociovat u sběratele?

Vícenásobné frankatury Hradčan - hodnota 50 hal. (fialová)


Vícenásobná frankatura hradčanských známek hodnoty 50 hal do ciziny.

Kvalita musí jít u sběratele někdy i stranou, když se jedná o celistvost, která je něčím vyjímečná. V naší hradčanské galerii trojnásobná frankatura hradčanské známky hodnoty 50 hal fialová je právě tímto případem.

Odeslaná z Liberce 13.ledna 1920 doporučeně spadá do druhého tarifního období, kdy za psaní do ciziny bylo tarifně 50 hal., právě jako za doporučeně do ciziny.

A co ta třetí padesátka na naší pokrčené obálce? Tou byl uhrazen poplatek za potvrzení o dodání do rukou adresáta, tzv. zpáteční recepis. Jen tak se totiž mohlo stát, že se ve druhém tarifním období vyskytly hned tři padesátky na jedné obálce.

Situace je zde umocněna ještě i skutečností, že se jedná o malou obálku a veškerá frankatura je umístěna na její přední straně!

Dám všechny černotisky Poštovního muzea za něco takového zaslaného do zámoří, nabídněte! Platí stále!

Vícenásobné frankatury Hradčan - hodnota 50 hal. (fialová)


Poznámka: Převzaté z www.philashop.cz. Máte podobný dopis ve své sbírce? Zašlete foto, rádi zveřejníme.

Autor: Philashop.cz | 23. 10. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223