Vícenásobné frankatury Hradčan - hodnota 3 hal. (fialová)

15 hal ve druhém tarifním období je frankováno vícenásobnou frankaturou 3 h tzv. schodovitým způsobem, jak jej známe z ranných vydání rakouských známek - hotová trepka ( z Treppenfrankatur). Předpisově nedovoleno, neboť by bylo z hlediska pošty frankovat již orazítkované známky a tyto nakonec skrýt jen jedinou nerazítkovanou. Doufám, že v tomto případě tomu tak nebylo a k vyjímečnému způsobu frankování vedl jen a jen nedostatek místa na lístku, když už byla adresa napsána předem.

Druhá ukázka je vícenásobnou frankaturou 3 hal v desetinásobku, tedy na 3O hal. za dopis v další přepravě ve III. tarifním období. Dopisu, známkám ani razítkům není co vytknout, celá hodnota frankatury je na přední straně obálky a ještě zbylo místo na adresu, což není u násobných frankatur 1h, 3h ani 5 h zrovna častým jevem. Být v levém horním rohu známka nalepena více vodorovně, měl by tento dopis mé absolutorium, neboť i písmo je velmi úhledné, což se zdaleka ne o všech adresách z této doby dá konstatovat.

V dnešní době směšný požadavek na celistvost, neboť za chvíli budou mít všichni jen klávesnice a rukou nenapíše nikdo už vůbec nic!

Vícenásobné frankatury Hradčan  - hodnota 3 hal. (fialová)


Sedminásobná frankatura hradčanské známky hodnoty tři haléře je sice přefrankována o jeden haléř, ale sedm počitadel na jedné celistvosti tuto maličkost rázem potlačuje.

Podáno k poštovní přepravě dne 13. 2. 1919 vylomením znárodněné razítko Plzeň - tedy v prvním tarifním období - výplatné za dopis zatím ještě 20 hal za základní váhový stupeň do 20 gramů.

Občanská nefilatelistická korespondence frankována zřejmě poštovním úřadem, dopis jaký si může přát každý hradčanský sběratel nejen ke jmeninám, ale snad přímo i k narozeninám! Ty máme také jednou za kalendářní rok, ale při této frekvenci našich svátků takovýchto dopisů asi tolik nebude. Co říkáte?

Vícenásobné frankatury Hradčan  - hodnota 3 hal. (fialová)


Poznámka: Převzaté z www.philashop.cz. Máte podobný dopis ve své sbírce? Zašlete foto, rádi zveřejníme.

Autor: Philashop.cz | 11. 9. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223