Vícenásobné frankatury Hradčan - hodnota 1 halíř

Datum vydání: 4. 9. 2004


Nejpopulárnější vícenásobnou frankaturou hradčanských známek je bezpochyby hodnota jednohaléřová, i když je svým výskytem poměrně častá. Poštovní úřady měly tuto hodnotu pro dorovnání rozdílných tarifních stupňů, samostatná jednohaléřovka nebyla k použití. Zdá se, že při nedostatku známek různých hodnot jednohaléřové známky v pokladnách i u přepážek přebývaly a tehdy vznikaly vícenásovné haléřové frankatury.

V tomto případě hodnota 21 hal je přefrankována o jeden haléř, což není v tomto případě jistě ani ortodoxním tariférům hradčanských celistvostí snad na závadu. 5. IV. 1919 - ještě první tarifní období, místní psaní z Král. Vinohrad do Král. Vinohrad tarif - 20 hal. všechny známky umístěny zepředu, což je možné jen u takovýchto větších obálek. Jednohaléřovka však vždy působí ve vícenásobné frankatuře melancholicky, až ponuře.



Častěji se již vyskytují vícenásobné frankatury hradčanských jedniček na obou stranách obálky, v tomto množství už to pochopitelně ani jinak není možné.

Listovní zásilka z České Lípy do Žatce - tedy kompletně severočesky sudetská záležitost byla povahy ryze komerční, zde adresátem byl Spolek pěstitelů chmele v Žatci - a tudíž i nefilatelistické! Podána k přepravě 12. 4. 1920 - tedy ve třetím tarifním období - výplatné za dopis základní sazby do 20 gramů činilo 30 hal, frankatura tedy přesně odpovídá tarifu ke spokojenosti všech tarifních puritánů!

Jen ta zachovalost dokumentu je tristní, ale myslím že vzhledem k vyjímečnosti takovéto násobné frankatury bude tentokrát vše kvalitě odpuštěno!



Poznámka: Převzaté z www.philashop.cz. Máte podobný dopis ve své sbírce? Zašlete foto, rádi zveřejníme.

Autor: Philashop.cz
admin@philashop.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz