Veletrh Sběratel ve zlaté Praze

Historické hlavní město České republiky láká stále více zahraničních hostů. Mnozí z nich přijíždějí na významné akce mezi něž nepochybně patří i mezinárodní veletrh Sběratel, který se věnuje filatelii, pohlednicím, numismatice, telefonním kartám, minerálům, drahým kamenům a dalšímu sběratelskému materiálu. Veletrh s podtitulem Setkání sběratelů Východ – Západ se stal největší sběratelskou událostí ve střední a východní Evropě. Záštitu nad ním převzaly Svaz českých filatelistů, Česká pošta a Česká numismatická společnost.

Letošní osmý ročník se koná v Praze 7 na Výstavišti ve dnech 16. – 18.září. Vystavuje na něm přes dvě stě poštovních správ, mincoven, dealerů a sběratelů ze 40 zemí. Vloni veletrh navštívilo přes 12 tisíc návštěvníků. Pro veřejnost je veletrh otevřen v pátek a v sobotu od 10 do 18 hodin, v neděli od 10 do 16 hodin. Vstupné je 60 CZK (2 Eura), ženy mají vstup zdarma. Vstupenky platí i na souběžný veletrh Antikvariát Praha.

V oboru filatelie na návštěvníky čekají kromě České pošty a všech významných českých obchodníků poštovní správy Itálie, Švýcarska, severní Koreje, San Marina, Kypru, Ruska, Portugalska, Slovenska, Austrálie, Irska, OSN a dalších zemí. Vystavují také obchodníci z Německa, Bulharska, Velké Británie, Polska, Argentiny, Litvy, Švýcarska, Slovinska, Chorvatska, Běloruska, Turecka, Rakouska, Slovenska, Holandska, Rumunska. Na stáncích řady pošt budou k dispozici příležitostná razítka, dopisnice nebo R-nálepky. Sobota je na veletrhu vyhlášena Dnem WWF a neděle již tradičně Dnem Organizace spojených národů.

V oboru numismatiky vystavují mincovny Velké Británie, Maďarska, Čínské lidové republiky, Slovenska, Finska, Norska, Rakouska, Austrálie, Kanady, Holandska, Španělska, Rumunska, České republiky, Francie, Singapuru, Německa, Jižní Afriky, Švýcarska a Kamerunu. Vedle českých obchodníků budou na veletrhu nabízet zboží dealeři z Francie, Německa, Polska, Litvy, Bulharska, Řecka, Ruska, Běloruska, Rumunska, Rakouska, Slovenska, Holandska a dalších zemí.

Minerály a drahé kameny budou mít na svých stáncích obchodníci z České republiky, Německa, Indie, Ruska, Polska a Zambie.

S nabídkou telefonních karet přicházejí na pražský veletrh kromě domácích také vystavovatelé z Polska, Bulharska, Německa, Řecka, Maďarska, Japonska, Ruska, Běloruska, Slovenska, Rumunska, Chorvatska, Turecka, Francie a Čínské lidové republiky. Čínská společnost China Satcom vydala k veletrhu telefonní kartu v nákladu 400 kusů.

Pokud jde o ostatní sběratelství tak jistě zaujme u řady vystavovatelů nabídka starých pohlednic, baleného cukru, modelů aut, figurek z Kinder vejcí a odznaků či filmové plakáty na stánku kanadské firmy Cineimages.

Ve všech sběratelských oborech bude návštěvníkům na veletrhu Sběratel k dispozici bezplatná znalecká a poradenská služba. Podrobnosti o veletrhu včetně seznamu vystavovatelů lze najít na internetové adrese http://www.sberatel.info.

Autor: Jindřich Jirásek | 9. 9. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223