Veletrh Sběratel letos největší v patnáctileté historii

Svátek sběratelů doprovodí veletrhy Investor a Minerály a drahé kameny. Už teď si rezervujte termín 6. - 8. září 2012.

Mince s postavičkami ze Čtyřlístku, s níž lze platit na Cookových ostrovech, nová série poštovních známek „Světová auta“ od Václava Zapadlíka, dopisnice Harley-Davidson Clubu Praha nebo aukce zlaté kilové medaile Zlatá bula sicilská a hlavně přes 260 vystavovatelů z 35 zemí světa, u kterých lze výhodně nakoupit poštovní známky, mince, zlato, drahé kameny, pohlednice nebo minerály. To vše najdou návštěvníci trojice veletrhů Sběratel, Investor a Minerály a drahé kameny od čtvrtka 6. do soboty 8. září na výstavišti PVA Letňany v Praze. Poprvé se na veletrhu Sběratel představí také vydavatelé a sběratelé komiksů a komiksových postaviček.

Veletrh Sběratel, největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě, se v Praze uskuteční už po patnácté a opět nabídne návštěvníkům výjimečnou příležitost zakoupit materiál, za kterým by jinak museli vyrazit do zahraničí. Vedle obchodníků a aukčních domů hostí veletrh také přímo poštovní správy, např. pošty z Německa, Slovenska, Jižní Koreje, Maďarska, Lichtenštejnska nebo poštu OSN. Po loňské premiéře se vrací také pošta Vatikán a poprvé se bude v Praze prezentovat poštovní správa Itálie. V loňském roce se Sběratel rozrostl o veletrh Investor, který vychází vstříc všem, kteří chtějí nakoupit od seriozních obchodníků zlato a investiční mince a medaile, letos akci nově doprovodí také veletrh Minerály a drahé kameny. Několik desítek obchodníků z celé Evropy nabídne nejen minerály a drahé kameny, ale také šperky a komponenty pro vlastní tvoření.

Maestro Zapadlík na Sběrateli

Hlavní slovo však bude mít i letos Česká pošta, pro kterou je Sběratel ideální příležitostí, jak oslovit se svým filatelistickým programem širokou veřejnost, ukázat jí, že známky se stále sbírají a přitáhnout k filatelii mladší generaci, jež by se o sbírání jinak sama aktivně nezajímala.

Několik poštovních známek bude mít na veletrhu premiéru. Především to bude uvedení nového známkového sešitku s motivem slavných vozů světové automobilové historie od legendárního malíře a „portrétisty“ slavných automobilů Václava Zapadlíka. „Maestro“, jak je autor šestice známek se značkami Wikov 70, Buggati Royale, Mercedes-Benz 540, Duesenberg SJ, Rolls-Royce III a Isotta Fraschini mezi svými fanoušky nazýván, by měl sešitek přijít pokřtít osobně. Ve stejný den bude na stánku České pošty také možné získat příležitostné razítko „Maestro Zapadlík na Sběrateli“. Veletrh Sběratel vydá ke křtu také oficiální pohlednici, která bude již první den v prodeji na informacích veletrhu, takže sběratelé si budou moci vytvořit krásnou cartes maximum.

Od stejného autora bude mít na Sběrateli rovněž velký křest dopisnice Harley-Davidson Clubu Praha, který je nejstarším H-D klubem na světě. Dopisnici si přijedou polít šampaňským (nebo bourbonem?) přímo členové klubu, a to samozřejmě na motocyklech slavné značky.

Čtyřlístek ukáže vlastní minci

Na své si ale přijdou i sběratelé z jiných oborů. Společně s veletrhem Sběratel proběhne i letos veletrh Investor, který má oslovit návštěvníky, jež chtějí do mincí, zlata, ale i poštovních známek na prvním místě investovat. Protože hlad po investicích do stabilních komodit stále trvá, vystavovatelů z této oblasti letos opět přibylo a vedle těch tradičních jako je Česká mincovna, Pražská mincovna, Mincovna Kremnica, rakouský aukční dům Rauch, německý Künker, Emporieum Hamburg, holandský Numiscollect nebo Zlatá koruna, to letos bude Maďarská mincovna či firmy Silverum, Finod, Soliter nebo Carl Schaefer.

A řada z nich přiveze do Prahy zajímavé rarity. Na veletrhu bude například možné koupit minci s motivem postaviček z komiksu Čtyřlístek. Nevydává ji ovšem žádná česká firma, licenci získala jako první holandská společnost Numiscollect a jedná se opravdu o minci, kterou je možné platit na Cookových ostrovech.

Mineralogie se také dočkala zvláštní sekce, bude ji věnována celá hala 2D, a to pod názvem „veletrh Minerály a drahé kameny“. Je to název, který zní především něžnému doprovodu sběratelů přeci jen stravitelněji než „veletrh Sběratel“. Nejen, že tak v mnoha domácnostech zavládne před návštěvou výstaviště klid, ale nové označení bude vodítkem také pro návštěvnice veletrhu kosmetiky World of Beauty & Spa, jež proběhne v Letňanech současně se Sběratelem, jen je o den kratší (7. – 8. 9).

Rok 2012 přeje sběratelům

Sběratelé pohlednic a poštovních známek s náboženskou tématikou by si neměli nechat ujít výstavu svatých obrázků česko-italské sběratelky Evy Charvátové-Comperti. Zajímavé výstavy ale chystá také Česká numismatická společnost, Evropská numismatická asociace nebo Muzeum cenných papírů.

A protože letošní rok byl na sběratelské události opravdu bohatý, na stáncích vystavovatelů najdou návštěvníci plejádu sběratelského materiálu k londýnské olympiádě, proběhlým mistrovství Evropy ve fotbale a mistrovství světa hokeji, výročí nástupu královny (a nejznámější filatelistky na světě) Alžběty II. na trůn, královské svatbě ve Velké Británii nebo výročí potopení Titanicu.

Nechte si zdarma ocenit své sbírky

Během veletrhu budou k dispozici návštěvníkům, stejně jako v minulých letech, také služby znalců. Vedle standardního bezplatného poradenství Svazu českých filatelistů, České numismatické společnosti, mineraloga Karla Maříka, Klubu sběratelů kuriozit a Klubu sběratelů telefonních karet, posoudí bezplatně pravost vašich zlatých šperků Puncovní úřad a akcie a cenné papíry ocení Muzeum cenných papírů.

Veletrh je otevřen každý den od deseti hodin, ve čtvrtek 6. a pátek 7. do šesti večer, v sobotu 8. září jen do čtyř odpoledne. Na výstaviště je nejlepší jet metrem, a to na konečnou linky „C“, stanice Letňany a pak jednu stanici autobusem nebo pár minut pěšky. K dispozici je ale také několik set parkovacích míst.

Unikátní investiční příležitosti

Na stánku Národní Pokladnice bude k vidění unikátní zlatá kilová medaile, která je jediným exemplářem na celém světě. Tato medaile byla emitována k 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské, události, která změnila české dějiny. Autorem uměleckého návrhu je akademický sochař Vladimír Oppl, mezi jehož nejznámější realizované návrhy patří např. česká dvacetikoruna. Medaile vyražená do 1kg ryzího zlata 999/1000 byla emitována přímo Národní Pokladnicí. Ve spolupráci s Aukro.cz bude odstartována její aukce a veškerý obnos, který bude přihozen nad vyvolávací cenu, bude věnován Ústavu pro péči o matku a dítě.

Na veletrhu se uzavírají obchody nejen přímo na místě, ale také ohlašují zajímavé investiční příležitosti, které by mohly klienty ze středoevropského prostoru zajímat. „Na Investorovi představíme možnost investice do mince, která se na trhu objevuje tak jednou za dvacet let, říká Petr Kovaljov ze společnosti Numfil, která v České republice zastupuje aukční dům Künker. Jedná se o 40ti dukát Ferdinanda III. z poloviny 17. století z mincovny Praha, 139,34 g; Fb. 45, v literatuře označován jako korunovační, extrémně vzacný, pravděbodobně jediný takto dochovaný  exemplář v soukromých rukách. Zlaté mince Ferdinanda III. z pražské mincovny s letopočtem 1629 jsou velmi populárními a vzácnými ražbami. Hlavně pro svou velikost a pro výtvarné provedení. „Minci bude aukční dům Künker dražit 30. října s vyvolávací cenou 120000 – 150000 Eur,“ dodává Petr Kovaljov.

Více na www.sberatel.info

Autor: Jindřich Jirásek | 26. 8. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223