Vánoce - Lada

Datum vydání: 5. listopadu 2014
Název emise: Vánoce - Lada
Nominální hodnota: 13 Kč
Katalogové číslo: 828
Výtvarný návrh Josef Lada; Ivana Havránková
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 30 x 23 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

Vánoce - Lada

Námět známky:

Obrázek Josefa Lady „Betlém v zimě“ z roku 1942 zapůjčený z Národní galerie Praha. Tento motiv byl použit na služební obálce k PF 2013.
Vánoce jsou svátky, které v křesťanské tradici představují oslavu narození Ježíše Krista. Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům.
V Česku je za vrchol Vánoc považován, především nevěřícími, omylem Štědrý den, 24. prosinec, coby předvečer samotné slavnosti. Do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází. K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví; některé z těchto tradic pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslavou slunovratu, který na tyto dny též připadá. V současné době se však původní, náboženský význam Vánoc vytrácí a Vánoce se považují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků.  
Nominále je zastoupeno písmenem „A“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní - standard do 50 g dle Ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Vánoce - Lada

Vánoce - Lada

Vánoce - Lada

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 11. 11. 2014

Komentáře

dobre

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223