Umělecká řemesla: Historické varhany, Plasy

Datum vydání: 14. září 2011
Název emise: Umělecká řemesla: Historické varhany, Plasy
Nominální hodnota: 10 Kč
Katalogové číslo: 697
Výtvarný návrh: Pavel Dvorský
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 23 x 40 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset s liniovou kresbou

Umělecká řemesla: Historické varhany, Plasy

Námět známky:

Plaské varhany jsou unikátní ranně barokní varhanní stroj, instalovaný v kostele Nanebevzetí Panny Marie v plaském cisterciáckém klášteře. Byly postaveny v roce 1688 významným českým varhanářem Abrahamem Starkem z Lokte. Plaské varhany patří mezi největší varhany v České republice. V době svého vzniku měly tyto varhany 29 znějících rejstříků. Koncem 18. století proběhla jejich první velká přestavba, která velmi výrazně pozměnila celkovou podobu nástroje, další úpravy zde proběhly počátkem 20. století, poslední provoz těchto varhan před jejich celkovou rekonstrukcí proběhl v roce 2000. Poslední zásadní rekonstrukce a restaurace varhan do původní barokní zvukové podoby z roku 1688 proběhla v letech 2004-2006. Zásluhu na tom mají zejména varhanář Vladimír Šlajch a výtvarník Václav Stádník. Mons. biskup František Radkovský jim slavnostně požehnal 29. září 2006, slavnostní koncert tehdy provedl známý klavírista a varhaník Jaroslav Tůma.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou vychází obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky jsou vyobrazeni andělíčci hrající na hudební nástroje - detail z varhan. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě tmavě hnědé. Na razítku je v kruhu silueta kostela a text: Plasy, 14. 9. 2011
(zdroj www.cpost.cz)

Umělecká řemesla: Historické varhany, Plasy

Umělecká řemesla: Historické varhany, Plasy

Umělecká řemesla: Historické varhany, Plasy

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 14. 9. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223