Umělecká díla na známkách: Salvador Dalí (1904 – 1989)

Datum vydání: 5. listopadu 2014
Název emise: Umělecká díla na známkách: Salvador Dalí (1904 – 1989)
Nominální hodnota: 37 Kč
Katalogové číslo: 826
Výtvarný návrh Salvador Dalí; Martin Srb
Rytina: Martin Srb
Tiskové listy:á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 50 mm
Druh tisku: ocelotisk z ploché desky v barvě černé kombinovaný plnobarevným ofsetem

Umělecká díla na známkách: Salvador Dalí (1904 – 1989)

Námět známky:

SALVADOR DALÍ (1904 – 1989): LEDA ATOMICA, 1949; Dalího divadlo a muzeum Figueres.

Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech se narodil 11. května 1904 ve Španělsku a zemřel 23. ledna 1989 tamtéž. Byl to významný katalánský malíř, který se proslavil svými surrealistickými díly. Dalí byl umělcem obrovského talentu a fantazie. Jako rodák z Katalánska trval na tom, že má arabské kořeny. Tvrdil, že jeho předkové byli potomci Maurů, kteří do Španělska vtrhli roku 711. Právě v tomto Dalí spatřoval příčinu své lásky ke všemu, co je zlaté a přehnané, svoji vášeň pro luxus a svou lásku pro orientální oblečení. Dalího výstřední a teatrální chování občas ale zastínilo jeho práci. Rád dělal neobvyklé věci jen proto, aby upoutal pozornost, což občas unavovalo jak jeho obdivovatele, tak i jeho kritiky. Na druhou stranu však vedla tato cílená pozornost k uznání jeho tvorby širokou veřejností a ke zvýšení prodeje jeho děl.

Dalího díla jsou proslulá překvapující kombinací bizarních snových obrazů s prvotřídním kreslířským a malířským projevem, pro nějž Dalí nacházel inspiraci v pracích starých renesančních mistrů. Své nejznámější dílo, Persistenci paměti, dokončil roku 1931. Celkem Dalí za svou kariéru namaloval více než 1 500 obrazů. Vedle toho také ilustroval knihy, navrhoval divadelní scény a kostýmy, vytvořil celou řadu kreseb a desítky plastik a věnoval se různým dalším projektům. Umělecký repertoár Salvadora Dalího zahrnoval i film a fotografii. S Waltem Disneyem spolupracoval na krátkém animovaném filmu Destino, který byl po svém uvedení v roce 2003, dávno po Dalího smrti, nominován na cenu Americké filmové akademie. Mezi jeho úspěchy na poli architektury patří muzeum ve vesnici Port Lligat nedaleko španělského města Cadaqués společně se surrealistickým pavilonem Dream of Venus (Venušin sen) na světové výstavě Expo 1939, který v sobě ukrýval množství neobvyklých plastik a soch.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Umělecká díla na známkách: Salvador Dalí (1904 – 1989)

Umělecká díla na známkách: Salvador Dalí (1904 – 1989)

Umělecká díla na známkách: Salvador Dalí (1904 – 1989)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 8. 11. 2014

Komentáře

Poděkování

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223