Umělecká díla na známkách: Miloš Jiránek (1875 - 1911)

Datum vydání: 10. listopadu 2010
Název emise: Umělecká díla na známkách: Miloš Jiránek (1875 - 1911)
Nominální hodnota: 26 Kč
Katalogové číslo: 662
Výtvarný návrh: Miloš Jiránek
Rytina: Václav Fajt
Tiskové listy:á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 50 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochy v barvě žluté, červené, zelené, modré a černohnědé

Umělecká díla na známkách: Miloš Jiránek (1875 - 1911)

Námět známky:

Pískaři (1910), Moravská galerie v Brně. Miloš Jiránek byl českým malířem, výtvarným kritikem, literátem a překladatelem. Používal i pseudonym Václav Zedník. V malířském díle byl ovlivněn zejména impresionismem. Studoval na filosofické fakultě University Karlovy a na pražské Akademii u M. Pirnera a V. Hynaise. Patřil k vůdčím osobnostem zakladatelské generace českého moderního umění, která vstoupila do výtvarného života v průběhu devadesátých let minulého století. Tato generace přišla s kritikou služebnosti umění vůči ideologii, s požadavky tvůrčí svobody individua a svébytnosti výtvarného myšlení. Úsilí o emancipaci českého výtvarného života dostalo výraz v založení spolku výtvarných umělců Mánes v roce 1887 a uměleckého časopisu Volné směry v roce 1896. Malířské dílo Miloše Jiránka zůstávalo dlouho neprávem ve stínu jeho kritické a organizátorské činnosti. Teprve v současnosti se snad podaří plně docenit kvality výtvarné tvorby, která byla tragicky ukončena předčasnou smrtí ve věku 36 let. K vrcholům jeho tvorby patří série Bílých studií, která představuje originální syntézu impresivní metody s atmosférou intimismu ve vyvážené barevné a tvarové kompozici.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou vychází obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka. Na obálce je předlohou obraz Miloše Jiránka "Autoportrét". Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě tmavě hnědé.
(zdroj www.cpost.cz)

Umělecká díla na známkách: Miloš Jiránek (1875 - 1911)

Umělecká díla na známkách: Miloš Jiránek (1875 - 1911)

Umělecká díla na známkách: Miloš Jiránek (1875 - 1911)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 10. 11. 2010

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223