Umělecká díla na známkách - Karel Nepraš

Datum vydání: 16. prosince 2015
Název emise: Umělecká díla na známkách - Karel Nepraš
Nominální hodnota: 34 Kč
Katalogové číslo: 871
Výtvarný návrh: Karel Nepraš; Martin Srb
Rytina: Martin Srb
Tiskové listy: á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 50 x 40
Druh tisku: ocelotisk z ploché desky v barvě černé kombinovaný plnobarevným ofsetem

Umělecká díla na známkách - Karel Nepraš

Námět známky:

KAREL NEPRAŠ (1932 – 2002): VELKÝ DIALOG, 1966, NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE

Karel Nepraš (2. 4. 1932, Praha – 5. 4. 2002, Praha) byl významný český sochař, kreslíř, grafik, profesor Akademie výtvarných umění v Praze.

Absolvoval Střední průmyslovou školu keramickou v Praze a odtud byl roku 1952 přijat na Akademii výtvarných umění do sochařského ateliéru prof. J. Laudy. Zpočátku se věnoval kresbám, díky kterým se mu podařilo vytvořit základ české kreslené grotesky. Proslavily ho však především jeho plastiky – zvláštní červené bytosti sršící ironií a sarkasmem vyrobené z kovových trubek, hadic, šroubů, částí cyklistických kol a dalších materiálů. Neprašovy bytosti, jakoby stažené z kůže, s viditelnými žílami, tepnami, šlachami a svaly, vznikaly z rozličného instalatérského materiálu, ale například i z dámských punčoch pokrytých acetonovým lakem. Teprve později začal Karel Nepraš sestavovat plastiky z pečlivě rozvržených litinových odlitků. Jeho dílo nalezneme i ve volném pražském prostoru, na Prokopově náměstí na pražském Žižkově, kde stojí velmi osobitá jezdecká socha českého spisovatele Jaroslava Haška, jejíž dokončení se autor již nedožil. Kvůli svým politickým názorům měl v období mezi Pražským jarem a tzv. „sametovou” revolucí v roce 1989 zakázáno vystavovat. Po této nepříjemné etapě jeho tvůrčího života se ovšem stal velmi uznávaným umělcem a v roce 1991 dokonce nastoupil na Akademii výtvarných umění jako profesor. Karel Nepraš se díky svým osobitým dílům řadí k průkopníkům českého moderního umění.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Umělecká díla na známkách - Karel Nepraš

Umělecká díla na známkách - Karel Nepraš

Umělecká díla na známkách - Karel Nepraš

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.


Autor: Zdeněk Jindra | 4. 1. 2016

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář