Umělecká díla na známkách: Kamil Lhoták (1912 - 1990)

Datum vydání: 7. listopadu 2012
Název emise: Umělecká díla na známkách: Kamil Lhoták (1912 - 1990)
Nominální hodnota: 26 Kč
Katalogové číslo: 746
Výtvarný návrh: Kamil Lhoták
Rytina: Miloš Ondráček
Tiskové listy:á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 50 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách okrové, modré, červené, hnědé a černé

Umělecká díla na známkách: Kamil Lhoták (1912 - 1990)

Námět známky:

Dívka s dlouhými vlasy (kolem 1951 - Východočeská galerie v Pradubicích)

Kamil Lhoták (25. červenec 1912, Praha - 22. říjen 1990, Praha) byl malíř, grafik a ilustrátor. Byl jedním ze zakládajících členů Skupiny 42. Vystudoval Jiráskovo gymnázium. Vedle prvních setkání s moderním uměním se Kamil nechával unášet vydáváním "jednovýtiskového" Auto-moto zpravodaje, který se svým spolužákem celý kaligraficky psali a kreslili. Ve vyšších třídách gymnázia vydával se spolužáky časopis "Hledání umění" a své hledání rozšířil i na pravidelné návštěvy výstav v Aventinu. Po absolvování gymnázia v sobě popřel sen o studiu na Akademii a na přání matky, ale také díky dědictví po otci šel studovat práva. Studoval poctivě, ale bez zvláštního nadšení. Jeho světem byl především svět umění a s ním se také dychtivě stále seznamoval: Ernst, Arp, Giacometti, Klee, Masson, Miró, Filla, Šíma - to byli hrdinové, ke kterým mladý student práv vzhlížel. Z práva nakonec udělal i závěrečnou státní zkoušku, jenom o titul JUDr. příliš nestál. Období jeho života až do války bylo naplněno pilným malováním a vstřebáváním všeho, co předválečná avantgarda přinášela světu. V roce 1939 uspořádal v Beaufortově galerii v Jungmannově ulici svoji první výstavu. Během války vytvořil stovky děl, čímž se stále dle vlastních slov "hledající KL" stává malířem Kamilem Lhotákem, což prezentuje i podpisem celým jménem na jednom z obrazů z roku 1942.

V roce 1954 se seznámí se spisovatelem Adolfem Branaldem a to otevírá Lhotákovi další etapu života. Svoji dlouholetou lásku ke všemu co má kola či vrtuli shrnuje ilustracemi pro knihu Dědeček automobil, dle vlastních slov nejlepších, které za život dělal. O rok později již spolupracuje s Branaldem jako poradce při natáčení stejnojmenného filmu.

V šedesátých letech potkalo Kamila Lhotáka další osudové setkání. Anna Endrštová, kterou jako kluk nakreslil do školního sešitu, se stala jeho modelem a jeho životní družkou. Anča, jak jí přátelé říkali, se stala Lhotákovou hospodyní, kuchařkou a také jakousi tajemnicí, která vytvářela pro malířovu práci klid a zázemí. Poslední roky Kamil Lhotáka se i přes nemoc, se kterou neúnavně bojuje, vyznačují byť menší, co do počtu, ale stále kvalitní tvorbou. V roce 1990 maluje svůj poslední obraz s názvem "Meteor padá do moře".
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou je vydána obálka prvního dne vydání a razítko prvního dne vydání.
(zdroj www.cpost.cz)

Umělecká díla na známkách: Kamil Lhoták (1912 - 1990)

Umělecká díla na známkách: Kamil Lhoták (1912 - 1990)

Umělecká díla na známkách: Kamil Lhoták (1912 - 1990)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 10. 11. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223