Umělecká díla na známkách - Jaroslav Vožniak (1933 - 2005)

Datum vydání: 9. listopadu 2011
Název emise: Umělecká díla na známkách - Jaroslav Vožniak (1933 - 2005)
Nominální hodnota: 24 Kč
Katalogové číslo: 704
Výtvarný návrh: Jaroslav Vožniak
Rytina: Václav Fajt
Tiskové listy:á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 50 x 40 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách žluté, růžové, zelené, modré a černé

Umělecká díla na známkách - Jaroslav Vožniak (1933 - 2005)

Námět známky:

Jaroslav Vožniak (26. duben 1933, Suchodol u Příbrami - 12. květen 2005, Praha) byl malíř, kreslíř a grafik. Patřil k legendám českého poválečného umění. Největší popularitu si získal unikátní sérií Ikon. Po způsobu středověké byzantské malby namaloval na dřevěné desky ženské "polopostavy", které doplnil různými symboly a znaky. Místo Panny Marie a náboženských světic tu však byly portréty světových hvězd filmového plátna, které zdobily jako relikvie ukázky české bižuterie. Šlo o zcela nejoriginálnější české dílo pop artu šedesátých let. Vožniak byl původně vyškolený jako litograf, teprve pak studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Svolinského a pak i na Akademii výtvarných umění v Praze. Stal se společně s Bedřichem Dlouhým, Janem Koblasou a Karlem Neprašem členem seskupení Šmidrové. Všichni společně vyznávali estetiku divnosti, kterou jejich teoretik Jan Kříž definoval jako "zvláštní formu postsurrealistického symbolismu, proměněnou v nástroj bdělé imaginace ve službách niterných vizí i kritického vyrovnávání se společenskou realitou". Jaroslav Vožniak vždy reagoval na různé výtvarné proudy. Učaroval mu hyperrealismus i surrealismus, pop art i abstrakce. Možná nejblíže ale měl svými originálními nápady k manýristům na dvoře Rudolfa II.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou vychází obálka prvního dne vydání (FDC) včetně příležitostného poštovního razítka. Jako motiv na obálku prvního dne vydání byla použita Vožniakova kresba z cyklu Ptáci (výřez) a je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě zelené. Na razítku je silueta dámské hlavy umístěné ve spodní části obrazu a text: Praha, 9. 11. 2011.
(zdroj www.cpost.cz)

Umělecká díla na známkách - Jaroslav Vožniak (1933 - 2005)

Umělecká díla na známkách - Jaroslav Vožniak (1933 - 2005)

Umělecká díla na známkách - Jaroslav Vožniak (1933 - 2005)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 5. 11. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223