Umělecká díla na známkách - August Bedřich Piepenhagen (1791 - 1868)

Datum vydání: 9. listopadu 2011
Název emise: Umělecká díla na známkách - August Bedřich Piepenhagen (1791 - 1868)
Nominální hodnota: 30 Kč
Katalogové číslo: 706
Výtvarný návrh: A. B. Piepenhagen
Rytina: Martin Srb
Tiskové listy:á 4 ks známek
Rozměr obrázu známky: 50 x 40 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách modré, okrové, fialové, hnědé a černé

Umělecká díla na známkách - August Bedřich Piepenhagen (1791 - 1868)

Námět známky:

August Bedřich Piepenhagen (2. srpen 1791, Soldin u Frankfurtu nad Odrou - 27. září 1868, Praha), byl německý malíř-krajinář samouk, žijící a tvořící v Praze. Pocházel ze skromných poměrů, vyučil se u svého otce knoflíkářem a prýmkařem. Při tovaryšském vandrování po Evropě se dostal do Švýcarska. Zdejší krajinné scenérie na něho zapůsobily mocným dojmem a přivedli jej k autodidaktickým malířským pokusům. Krátce pobýval v Curychu u krajináře Johanna Heinricha Wuesta. V roce 1811 ho vandrování zavedlo do Prahy, kde již zůstal natrvalo - pracoval zde na Starém Městě jako tovaryš prýmkaře a knoflíkáře Jana Rissbittera a po jeho smrti se oženil s jeho vdovou, s níž přejal i knoflíkářskou dílnu v domě U železných vrat. S pražským prostředím záhy srostl a stal se oblíbeným a vyhledávaným výrobcem knoflíků, začal zde však také ve větším měřítku s malováním a brzy se stal i uznávaným malířem. Celý život měl co dělat, aby uživil svou rodinu (je známý jeho výrok "umění jde za chlebem, ale řemeslo ho nalézá", který vysvětluje jeho dvě souběžné činnosti), třebaže byl velmi prodávaným malířem a jeho krajiny, jichž za celý život namaloval velké množství, byly velmi oblíbené a kupované. Stýkal se s malířem Josefem Navrátilem a rakouským spisovatelem Adalbertem Stifterem, s nimiž ho pojilo romantické vidění přírody.
Měl čtyři dcery, dvě z nich - Charlotta a Luisa - zdědily jeho malířský talent a byly rovněž malířkami-krajinářkami, pokračovatelkami jeho stylu. Jeho krajinářské dílo i dílo jeho dcer vznikalo v době romantismu. Význam spočívá především v malířsky atraktivní, výjimečně početné a bohaté tvorbě otcově, dcery pak již jen pokračovaly v otcově odkazu. Byl také zdatným obchodníkem. Specifikem jeho nabídky, svědčící o jeho podnikavosti, byly drobné studie obrazu, sestavené na panelech (archy se počtem od čtyř až pěti do patnácti až dvaceti návrhů, rozměrů od tří do dvaceti centimetrů), které (podobně jako vzorníky knoflíků) předkládal svým zákazníkům v Praze i mimo ni; ti si pak podle nich mohli vybrat motiv a velikost budoucího obrazu.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou vychází obálka prvního dne vydání (FDC) včetně příležitostného poštovního razítka. Motivem na obálce prvního dne vydání se stal obraz A. Piepenhagena "Zřícenina hradu v lese". Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě černé.
Razítko: Poutníci u kapličky, a text: Praha, 9. 11. 2011.
(zdroj www.cpost.cz)

Umělecká díla na známkách - August Bedřich Piepenhagen (1791 - 1868)

Umělecká díla na známkách - August Bedřich Piepenhagen (1791 - 1868)

Umělecká díla na známkách - August Bedřich Piepenhagen (1791 - 1868)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 7. 11. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223