Umělecká díla na známkách 2009

Umělecká díla na známkách: Alfred Sisley (1839 - 1899)

Umělecká díla na známkách 2009

Katalogové číslo 0615
Datum vydání 4.11.2009
Nominální hodnota 24 Kč
Tiskové listy á 4 ks známek
Rozměr obrázku známky 50 x 40 mm
Výtvarný návrh Alfréd Sisley
Rytina Miloš Ondráček

Námět známky

Alfred Sisley (1839 - 1899): Zdymadlo v Moret, 1882, Národní galerie v Praze
Alfred Sisley byl francouzský malíř anglického původu. Narodil se v Paříži a vystudoval uměleckou školu. Pocházel z velmi zámožné rodiny, ta se však dostala do velkých finančních potíží a tak se Sisley stal malířem z povolání. Během svých studií se seznámil s C. Monetem, E. Bazillem a A. Renoirem. Pracovali společně v okolí Fontainebleau, kde také položili základy impresionismu. Sisley kreslil výlučně krajiny. Jeho obrazy jsou plné dynamiky a zvláštního pohybu. Na jeho obrazech jsou často k vidění výjevy z okolí Seiny, Ile-de-France a již zmíněné kolébky impresionismu Fontainbleau. Sisley vytvořil devět set pláten, ale zaslouženého uznání se dočkal až po své smrti v roce 1899. Na známce je do rytiny převeden obraz Zdymadlo.

Ke známce je vydávána obálka prvního dne vydání a příležitostné razítko. V obrazové části obálky je zobrazeno dílo Alfreda Sisleyho, Převozník. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě černé.

Způsob tisku

pětibarevný ocelotisk z plochých desek v barvě světle hnědé, tmavě červené, zelené, modré a hnědočerné
Umělecká díla na známkách: Alfred Justitz (1879 - 1934)

Umělecká díla na známkách 2009

Katalogové číslo 0616
Datum vydání 4.11.2009
Nominální hodnota 26 Kč
Tiskové listy á 4 ks známek
Rozměr obrázku známky 50 x 40 mm
Výtvarný návrh Alfréd Justitz
Rytina Václav Fajt

Námět známky

Alfred Justitz (1879 - 1934): Alej, 1924, Galerie výtvarného umění v Chebu
Alfréd Justitz - malíř, grafik a ilustrátor, který patří k zakladatelům českého moderního malířství. Pocházel z židovské rodiny. Nejdříve studoval architekturu, ale záhy přešel na Akademii výtvarných umění v Praze. Malířství studoval také v Německu - v Berlíně a v Karlsruhe. Pod vlivem P. Cézanna opustil akademickou malbu a věnoval se principům kompozice a prostorové účinnosti barvy. O něco později byl ovlivněn neoklasicistním stylem A. Deraina a kubismem. Maloval jak krajiny, tak portréty či biblické motivy. Jeho nejvýznamnější díla jsou ovlivněna kubistickým a neoklasicistním stylem. Jeho uměleckou dráhu přerušila až náhlá smrt.
Na známce je vyobrazena krajinomalba s názvem Alej.

Ke známce je vydávána obálka prvního dne vydání a příležitostné razítko. V obrazové části obálky je zobrazen Justitzův obraz Zátiší se džbánem. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě zelené.

Způsob tisku

pětibarevný ocelotisk z plochých desek v barvě žluté, červené, zelené, modré a černé

Autor: Česká pošta | 9. 1. 2010

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223