Tři docela obyčejné americké známky

Na jedné ze známek je prezident Abraham Lincoln, na druhé Harry Truman a na třetí Theodore Delano Roosevelt (OBR.1a+1b+1c). Proč zrovna tito tři pánové?

Tři docela obyčejné americké známky
Obr. 1a

Tři docela obyčejné americké známky
Obr. 1b

Tři docela obyčejné americké známky
Obr. 1c

Dříve než se 16. prezident USA Abraham Lincoln dne 4. března 1861 ujal funkce nejvyšší, tedy prezidentské, jako jediný z prezidentů Spojených států vykonával ve svém aktivním životě i funkci poštmistra. Tuto funkci vykonával ve městě New Salem, ve státě Illinois od 7. května 1833 do 30. května 1836. Též 33. prezident Harry Truman byl jmenován poštmistrem v Grandview ve státě Missouri, a to 2. prosince 1914. Funkci hned po jmenování postoupil však vdově Elle Hallové, která funkci vykonávala až do 17.června 1915, kdy byl novým poštmistrem jmenován Cecil C. Hall.Tímto činem pomohl rodině Elly Hallové z bídy.

Třetí ze zmiňovaných prezidentů, Theodore Delano Roosevelt - 32. prezident USA - byl na rozdíl o výše jmenovaných vášnivým filatelistou. Díky tomu jej například George W. Linn, vydavatel filatelistických časopisů a známkových katalogů, podpořil v roce 1932-1933 v předvolební kampani. V době Rooseveltova prezidentování vznikla řada jeho fotografií nad sbírkou známek. Několik krajin (např. Monako, Filipiny a další) vydalo poštovní známky s tímto vyobrazením, s lupou nad albem se známkami (OBR.2). Jeho syn James vzpomínal: „Mám v živé paměti, jak otec ve chvílích volna mezi státnickými povinnostmi sedí u psacího stolu a je plně ponořen do své záliby, s výrazem úplné relaxace a s radostným výrazem ve tváři“. Ve třicátých letech se spolu s generálním postmistrem James A. Farleyem podílel na dizajnu poštovních známek.

Tři docela obyčejné americké známky
Obr. 2

Po jeho smrti v roce 1945 byla jeho sbírka v roce 1946 vydražena aukčním domem Harmer´s. Mnoho amerických filatelistů si přálo mít ve sbírce aspoň něco z jeho sbírky. Proto na rubové straně známek byl vyznačen jejich původ.

Závěrem jeden historický fakt - dne 15. února 1933 byl na prezidenta Roosevelta v Miami na Floridě spáchán atentát, při kterém sice nebyl prezident zraněn, ale zemřel při něm starosta Chicaga českého původu Antonín Čermák - narodil se 9. května 1873 v Kladně).

Autor: Jaroslav Tomandl | 2. 8. 2016

Komentáře

Výchovné využitie

Výchovné využitie

Drobná oprava

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223