Třetí čínský pilotovaný let

Čínská kosmonautika si nedávno připsala další triumf, tentokrát výstup do kosmického prostoru.

Cíle letu
Hlavním cílem letu kosmické lodi Shenzhou-7 (SZ-7) bylo uskutečnit první čínský výstup do otevřeného kosmu (EVA). Výstup úspěšně proběhl necelé dva dny po startu a trval 22 minut. Do volného prostoru vystoupil kosmonaut Zhai v čínském skafandru Feitian. Kosmonaut Liu mu pomáhal v ruském skafandru Orlan z orbitální sekce a z výstupního průlezu. Průběh výstupu bylo možné sledovat v přímém televizním přenosu.

1.
Průběh letu
V sobotu 20.09.2008 byla nosná raketa CZ-2F s lodí SZ-7 převezena z montážní budovy na startovací rampu.
Ve čtvrtek 25.09.2008 byly dokončeny všechny přípravy a posádka nastoupila do kosmické lodi. Start nosnou raketou CZ-2F z kosmodromu Jiuquan proběhl úspěšně v 15:10 SELČ.

Třetí čínský pilotovaný let


Přímý přenos startu vysílala např. stanice CCTV-9.
Výstup do kosmu proběhl v sobotu 27.09.2008 od 10:38 do 11:00 SELČ. Mimo loď vystoupil Zhai a Liu ho zajišťoval z orbitálního modulu. Otevření průlezu bylo obtížnější, než se čekalo, ale nakonec se podařilo. Zhai během výstupu krátce zamával čínskou vlaječkou, kterou mu podal Liu (v tu chvíli byl i Liu vykloněn až do poloviny těla z průlezu). Zhai pak vyzkoušel ručkování po madlech na orbitálním modulu. Před ukončením výstupu Zhai odebral vzorkovnici s 11 druhy pevného mazadla, umístěnou vedle průlezu na povrchu orbitálního modulu, a předal ji Liu k uložení uvnitř lodi. Návrat do modulu a uzavření průlezu proběhlo bez problémů. Výstup trval 22 minut.

Třetí čínský pilotovaný let


Třetí čínský pilotovaný let


Přibližně dvě hodiny po skončení výstupu se od orbitálního modulu oddělil na povel ze střediska BFCC mikrosatelit BX tvaru krychle o hraně 40 cm a hmotnosti 40 kg, vybavený 1,6 Mpx kamerou pro snímkování lodi SZ-7. Postupně se bude vzdalovat a v době brzdicího manévru pro přistání SZ-7 bude asi 100 až 200 km daleko. Po přistání SZ se má opět přiblížit k odhozenému orbitálnímu modulu v rámci nácviku setkávacích operací. Předpokládaná životnost BX (do zániku v atmosféře) je asi čtvrt roku.

Třetí čínský pilotovaný let
chybné vyobrazení lodi SZ-7: orbitální modul neměl sluneční baterie z důvodu úspory hmotnosti, SZ-7 měla pouze 1 pár baterií!


Návratový modul SZ-7 úspěšně přistál v Číně v neděli 28.09.2008 v 11:38 SELČ. Přistání také přenášela v přímém přenosu čínská televize.

Třetí čínský pilotovaný let


Třetí čínský pilotovaný let
správné vyobrazení lodi SZ-7 s jedním párem baterií


Třetí čínský pilotovaný let
sledovací a řídící námořní lodě: razítko s obrázkem lodí s datem 25.9.2008


Tak jako i předcházející pilotované lety i let SZ-7 byl monitorován pomocí sledovacích lodí řady Yuanwang, které jsou součástí flotily CSMTC. Lodě Yuanwang 1 a Yuanwang 5 kotvily u Francie, řídící přístav Papeete Polynesie, Yuanwang 2 kotvila v přístavu Auckland na Novém Zélandu; Yuanwang 3 v přístavu Port Durbana a Capetown v Jižní Africe a Yuanwang 6 byl v přístavu Port Suva na Fiji.

Třetí čínský pilotovaný let

Zhai Zhigang - velitel lodi
- svobodný, narozen 10.10.1966 v provincii Heilogjiang, 480. člověk ve vesmíru, uskutečnil v čínském skafandru výstup do volného kosmu

Třetí čínský pilotovaný let

Liu Boming – pilot orbitálního modulu
- svobodný, narozen 1.9.1966 v provincii Heilogjiang, 481. člověk ve vesmíru, uskutečnil vyklonění z průlezu v ruském skafandru Orlan-M do volného kosmu

Třetí čínský pilotovaný let

Jing Haipeng – pilot návratového modulu
- svobodný, narozen 1.10.1966 v provincii Shanxi, 482. člověk ve vesmíru

Třetí čínský pilotovaný let
další razítko k výstupu z lodi


Textový pramen: http://mek.kosmo.cz
Psáno pro Zpravodaj KOSMOS

Autor: Petr Fencl | 27. 11. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223