Tradice české známkové tvorby - Oldřich Kulhánek

Datum vydání: 20. ledna 2015
Název emise: Tradice české známkové tvorby - Oldřich Kulhánek
Nominální hodnota: 13 Kč
Katalogové číslo: 831
Výtvarný návrh Jan Kavan
Rytina: Miloš Ondráček
Tiskové listy:á 30 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný čtyřbarevným hlubotiskem v barvě červené a azurově modré

Tradice české známkové tvorby - Oldřich Kulhánek

Námět známky:

portrét Oldřicha Kulhánka na principu podobného zobrazování, jaký používal on sám. Důraz je tedy kladen i na ne zrovna lichotivé detaily, ale tak aby to podpořilo výraz „znaveného filozofa“. Oldřich Kulhánek patří ke světově uznávaným umělcům. Narodil se 26. 2. 1940, zemřel 28. 1. 2013. Výtvarná studia začal na Výtvarné škole v Praze a od roku 1958 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského. Učednická léta strávená na škole pod jeho vedením se stala základem jeho umělecké kariéry.

Jeho práce je zaměřena především na grafiku a kresbu. Pracoval rovněž na návrzích nových českých bankovek a je autorem mnoha českých poštovních známek.
V roce 1971 byl zatčen StB a obviněn, že svými grafickými listy hanobil představitele komunistických zemí (čímž byla míněna tvář Stalina v některých jeho grafických listech). Sedmdesátá léta jsou v jeho tvorbě ve znamení totálního zákazu výstav, zákazu spolupráce s nakladatelstvími, zákazu publicity. Díky řadě přátel z USA, Holandska, Belgie, Německa, Rakouska a Francie však neztrácel kontakt s výtvarnou scénou Evropy. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se situace v Československu, později v České republice změnila. V roce 1990 poprvé navštívil USA při příležitosti Lithographic Workshop v Los Angeles. Od té doby Státy navštívil vícekrát. V létě 1991 vedl seminář o kresbě v Atlantic Center for the Arts, New Smyrne Beach. V roce 1995 hostoval na University of Houston-Clear Lake v Texasu.
Na České poště, s.p. byl předsedou Komise pro výtvarné řešení poštovních známek. Známka je vydána v úpravě tiskového listu i známkového sešitku s 8 známkami a 4 kupóny.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Tradice české známkové tvorby - Oldřich Kulhánek

Tradice české známkové tvorby - Oldřich Kulhánek

Tradice české známkové tvorby - Oldřich Kulhánek

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 18. 1. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223