Tradice české známkové tvorby - J. Liesler

Tradice české známkové tvorby - J. Liesler

Katalogové číslo: 0502
Datum vydání: 20.01.2007
Nominále: 7.5 Kč
Tiskové listy: 30
Rozměr obrázku známky: 23 x 40 mm
Výtvarný návrh: Bedřich Housa
Rytina: Bedřich Housa

Způsob tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný tříbarevným hlubotiskem v barvě modré, tmavočervené a okrové Námět známky: rytecký přepis Lieslerovy známky s portrétem houslového virtuosa Josefa Slavíka vydané v r. 1953 k Pražskému jaru, kterou rytecky vypracoval J. Schmidt. Původní známka s nominální hodnotou 75 h je doplněna jmény jejích autorů a textem TRADICE ČESKÉ ZNÁMKOVÉ TVORBY.

Známka nominální hodnoty 7,50 Kč vychází letos k poctě malíře a grafika profesora Josefa Lieslera (1912-2005), který vytvořil více než stovku československých a českých poštovních známek. První vyšla v r. 1947, poslední v r. 2002.

J. Liesler vystudoval Vysokou školu architektury a pozemního stavitelství – obor kreslení u C. Boudy, J. Sejpky a O. Blažíčka. Jeho výtvarné dílo zahrnuje malbu, grafiku, ilustraci, ex libris i realizaci nástěnných monumentů a mozaik. Měl svůj osobitý malířský styl prodchnutý surrealismem. Sám své dílo označoval za fantaskní realitu. Od mládí byl členem SVU Mánes, SČUG Hollar a mnoha dalších. Byl členem Královské belgické akademie a čestným členem Florentské akademie. V r. 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy. Poctami a cenami bylo oceněno i mnoho jeho známek, jako např. Nejkrásnější známka světa za rok 1974 věnovaná Mezinárodní hydrologické dekádě. Velká fantazie, zdobnost a dekorativnost spolu s bravurní kresbou činí jeho známky nezaměnitelnými.


Autor: Česká pošta | 5. 2. 2007

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář