TIN CAN MAIL – Plechovková pošta

Niuafo´ou je malý ostrov v souostroví Tonga. Je to vlastně sopka, která ční nad hladinou oceánu.v jižním Pacifiku. Ostrov nemá příznivé kotviště.

Když na přelomu 19. a 20. století zde začali vyvíjet činnost obchodníci s koprou, bylo nutno vyřešit problém poštovního spojení. Bylo to vyřešeno originálním způsobem. Odesílané poštovní zásilky byly zapečetěny do 40-funtových plechovek od sucharů, které pak domorodí plavci dopravovali na palubu lodě kotvící ve vzdálenosti asi jedné námořní míle od břehů ostrova, a pak stejným způsobem dopravili na ostrov došlou poštu. Vznikla tak, dlouhá léta provozovaná, plechovková pošta – tin can mail.

Když se v roce 1931 jeden z plavců stal obětí žraloků, přeprava poštovních plechovek se přenesla na domorodé kánoe.

Ve dvacátých a třicátých letech 20. století sehráli důležitou roli v organizování plechovkové pošty dva evropští obchodníci s koprou, kteří zde působili. Díky nim vznikaly pěkné kašety, kterými byly poštovní zásilky opatřovány. Jeden z nich, Charles Stuart Ramsay se dokonce jako jeden z plavců podílel na přepravě pošty mezi ostrovem a poštovním parníkem.

Když se sopka na ostrově v září 1946 probudila, všech 1300 obyvatel bylo evakuováno na jiný z ostrovů souostroví Tonga. Provozování plechovkové bylo přerušeno. Obnoveno bylo teprve v roce 1962, kdy se na ostrov vrátilo 200 bývalých obyvatel. Lodní společnost Matson Cruise Lines opět začlenila zastávku u ostrova do svého programu plavby.

Konec této poštovní atrakci učinila výstavba přistávací dráhy pro letadla v roce 1983.

TIN CAN MAIL –  Plechovková pošta


Autor: Jaroslav Tomandl | 18. 11. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223