Thule - Grónsko

1. června jsem v závěru článku o známkové zemi Grónsko zmínil soukromé vydání známek Thule. Dnes o tom trochu podrobněji.

V roce 1910 založili na severozápadě Grónska dva Dánové, syn dánského misionáře Knud Johan Victor Rasmunssen (narozen v roce 1879 v Grónsku) a jeho přítel Peter Freuchen, obchodní stanici – Thule Trading Base. Protože se jednalo o nejsevernější obchodní stanici na světě, byl zvolen název Thule (výrazu Ultima Thule se ve středověku používalo pro označení míst na okraji známého světa – zajímavé pojednání lze najít v internetové encyklopedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Thule).

Tato obchodní stanice se pak stala K. Rasmunssenovi výchozím bodem pro sedm vědeckých výprav na sever Grónska, Kanady a Aljašky, které uskutečnil v letech 1912-1933. Výpravy byly změřené na geografický výzkum, na eskymácké (Inuité) obyvatelstvo - jeho historii, jazyk a kulturu. Díky tomu je Knud Rasmunssen nazýván otcem eskymologie.

Lokální poštovní známky Thule byly vydány v roce 1935 se souhlasem Dánské královské pošty. Byly vydány k jubileu založení obchodní stanice Thule a na památku jejího zakladatele Knuda Rasmunssena, který zemřel po těžké nemoci v roce 1933, v Kodani. Tyto známky uvádí pouze některé známkové katalogy. Například katalog Michel uvedl známky Thule jako privátní známky s úředním povolením pro použití pouze pro poštu mezi Thule a Kodaní.

Nutno upřesnit, že tyto známky přesto nevznikly z potřeby poštovního provozu. Pošta byla v té době doručována v Grónsku bezplatně. V letech 1905 – 1938 existovaly v Grónsku pouze balíkové známky „PAKKE PORTO“. První grónské známky byly pak vydány v roce 1938.

Thule - Grónsko


Autor: Jaroslav Tomandl | 3. 6. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223