Technické památky - Ruční papírna ve Velkých Losinách

Datum vydání: 28. května 2014
Název emise: Technické památky - Ruční papírna ve Velkých Losinách
Nominální hodnota: 13 Kč
Katalogové číslo: 807
Výtvarný návrh Adolf Absolon
Rytina: Martin Srb
Tiskové listy:á 30 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě hnědé kombinovaný hlubotiskem v barvě okrové

Technické památky - Ruční papírna ve Velkých Losinách

Námět známky:

Ruční papírna ve Velkých Losinách byla v roce 2002 vyhlášena národní kulturní památkou. Jde o jednu z nejstarších papírenských manufaktur v Evropě. Dal ji vybudovat Jan mladší ze Žerotína na konci 16. století. Existenci papírny připomíná nejstarší známá průsvitka (vodoznak) s datem A.D. 1596. Je na ní erb pánů ze Žerotína – lev s korunkou na třech pahorcích. V roce 1729 koupili Žerotínové technickou novinku tzv. holendr na přípravu papíroviny ze lnu a bavlny.

Dnešní objekt papírny pochází z přelomu 18. a 19. století. Má unikátní vícepatrovou mansardovou střechu krytou šindelem. V roce 1949 se papírna stala součástí národního podniku Olšanské papírny, později akciové společnosti, zabývající se papírenskou výrobou v několika strojních průmyslových papírnách na Šumpersku. Od poloviny 70. let 20. století prošel celý areál několika etapami nákladných rekonstrukcí a oprav, které pokračují i v současné době. Unikátní areál významné technické památky, která zejména z pohledu více jak čtyřsetleté kontinuity tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdoby. Od roku 2006 je sídlem samostatné společnosti Ruční papírna Velké Losiny a.s.

Velkolosinská manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Technické památky - Ruční papírna ve Velkých Losinách

Technické památky - Ruční papírna ve Velkých Losinách

Technické památky - Ruční papírna ve Velkých Losinách

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 24. 5. 2014

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223