Takové úplně malé zamyšlení nad emisním plánem České pošty na rok 2014

Ve zveřejněném emisním plánu na rok 2014 jsem se s radostí dočetl, že dne 26.3.2014 vyjde 17-korunová poštovní známka věnovaná spisovateli Bohumilu Hrabalovi (1914-1997). Napadlo mně však, zda tvůrce této známky využije příležitost k patřičné prezentaci této naší mimořádné osobnosti české kultury dvacátého století. Tím nemám v úmyslu připomínat pana Hrabala jako štamgasta v pražské pivnici U zlatého tygra, kde se mimo jiné sešel v roce 1994 u piva s americkým prezidentem Billem Clintonem, v doprovodu našeho pana prezidenta Havla. Napadla mně jiná souvislost – týkající se oskarového filmu Ostře sledované vlaky, které pan režiser Menzel natočil podle stejnojmenného románu pana Hrabala. Oskar za tento film, udělený v roce 1968, to bylo ocenění nejen českého filmu, ale i jeho tvůrců. Konečně, pan Hrabal se podílel též na vytvoření scénáře k tomuto slavnému filmu.

Proč o tom píšu? Mnohé poštovní správy vzdali hold svému filmovému umění, nejen Spojené státy, Švédsko, Velká Británie, Německo (přiložená známka se Jean Gabinem), Rusko ,ale i mnohé další. Je na řadě Česká pošta, aby české a dříve československé filmové umění oslavila vhodnou emisí (před Ostře sledovanými vlaky to byl v roce 1965 Oskar za Obchod na korze, a v roce 1996 za film Kolja).

Takové úplně malé zamyšlení nad emisním plánem České pošty na rok 2014

Filmoví herci se již na českých a československých poštovních známkách objevili. Tak například karikaturista Adolf Hoffmeister stvárnil v roce 1968 Charlese Chaplina (emise Světové kulturní osobnosti UNESCO). Nebo nedávno vydaná známka s našim slavným filmovým komikem Vlastou Burianem.
Tak uvidíme, čím nás Česká pošta v souvislosti s Bohumilem Hrabalem překvapí.

Autor: Jaroslav Tomandl | 21. 12. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223