Nabídka našeho eshopu

LINDNER - PHILA-COMBI-BOX - zoubkoměr, průsvitky

LINDNER - PHILA-COMBI-BOX - zoubkoměr, průsvitky

  • Cena: 546 Kč

Světová výstava mladých filatelistů Espaňa 2002

Starobylé španělské univerzitní město Salamanca hostilo ve dnech 17. - 24. listopadu 2002 Světovou filatelistickou výstavu mládeže Espaňa 2002. Součástí výstavy byla i třída literatury. Této přehlídky se zúčastnili mladí filatelisté z 41 zemí, kteří vystavili celkem 269 exponátů, dalších 19 exponátů se prezentovalo ve třídě literatury.

Výstavní expozice byly tentokrát umístěny ve stanech. Na pěti místech v historickém centru postavili organizátoři stany a do nich umístili výstavní rámy s albovými listy. Vycházeli z předpokladu, že lidé, kteří si přijedou prohlédnout historické památky, mohou přímo z ulice zavítat mezi známky, podívat se na exponáty a pak pokračovat v cestě za svým cílem. Strohé bílé stany obklopené mohutnými historickými stavbami bohatě zdobenými zlatistým mramorem vyhlížely trochu neobvykle. Ale záměr organizátorů se zřejmě vydařil: na konci týdne odhadovali, že výstavu navštívilo na 60 000 lidí.

Exponáty mládeže byly rozděleny do 4 oblastí: kultura, příroda, technologie a sport. Přitom kultura zahrnovala i třídu tradiční filatelie a poštovní historie. Pátou oblastí byla literatura.

Jury výstavy udělila celkem 18 velkých pozlacených, 29 pozlacených, 55 velkých stříbrných, 63 stříbrných, 54 postříbřených, 57 bronzových medailí a 12 diplomů. Na velkou cenu výstavy byli navrženi tři kandidáti. Jury nakonec tuto cenu udělila Pedrovi Miguelovi vaz Pereirovi z Portugalska za exponát "Inteiros Postais da Monarquia Portuguesa". Národní cenu získal Alfredo de Miguel Martínez za exponát "Los signor externos de la correspondencia". Cenu za nejlepší exponát ve třídě filatelistické literatury získala Association pour le development de le philatélie z Francie za materiál "La mallette d’initiation".

Naši vystavovatelé se v této konkurenci rozhodně neztratili. Z 10 exponátů jich polovina získala velkou stříbrnou nebo vyšší medaili. To je velký úspěch. Nejlepší hodnocení, pozlacenou medaili, získal Radek Černý za svůj známý exponát "Vlakové pošty". Velkou stříbrnou medaili obdržel Petr Třeštík za exponát "Historie svitavské pošty". Další 4 exponáty dostaly postříbřenou medaili: "Cenné nálepky Apost" (Jakub Macoun), "Praha" (Barbora Štechová), "Historie letectví" (Jiří Šrámek) a "Hospodářská zvířata" (Lukáš Rozumek). Exponát "Od Olympie k Naganu" (David Rýdl) byl hodnocen na bronzovou medaili. Ve třídě literatury získal Zdeněk Töpfer za "Filatelistický lexikon" pozlacenou medaili a Jiří Dvořák (mladý filatelista) za "FilTest2000" velkou stříbrnou medaili. "Příručka pro vedoucí KMF" vytvořená Komisí mládeže SČF byla také oceněna velkou stříbrnou medailí.

V době výstavy se konal také Kongres o mládežnické filatelii. Jeho hlavní náplní byly otázky hodnocení exponátů mládeže, hledání nových forem práce s dětmi a mládeží, ale také problémy finančního zajištění činnosti mládeže.

Výstava Espaňa 2002 se opravdu vydařila, vše bylo velice dobře připravené a zajištěné. Stany, které jsme si v historickém jádru města nedokázaly příliš představit, se nakonec osvědčily. A vystavené exponáty představily skutečně to nejlepší, co v současné mládežnické filatelii existuje.


Autor: Zdeněk Töpfer | 21. 2. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři první dívky

  • Cena: 189 Kč
Rakousko - čistá - č. 929-932

Rakousko - čistá - č. 929-932

  • Cena: 560 Kč