Svět filatelie on-line III.

Datum vydání: 23. 4. 2003


Internet je informační médium, které má rozsáhlé a nekonečné možnosti. Jestliže ho dokážete plně využít, můžete z něj získat nespočetně mnoho právě hledaných informací. Je sice také pravdou, že se na tak rozsáhlém poli můžete lehce ztratit a zabrouzdat úplně jinam, než byste sami chtěli, ale přesto je internet nekonečnou studnou informací.

Nespornou výhodou internetu oproti tištěným časopisům a magazínům je rychlost uveřejnění. Takže pošlete-li nám třeba nějakou informaci nebo horkou novinku na náš email, nebude trvat dlouho a na našem webu se co nejrychleji zveřejní. U tištěných časopisů to většinou trvá několik dnů a v horším i týdnů až měsíců, než se daná informace objeví. Další výhodou internetu je, že můžete mít mnoho místa ke zveřejnění jakéhokoliv materiálu. Jestliže máme webhosting s 500 MB, jeho obsahové naplnění nebude jen tak hned zaplněné a tak se nikdo nemusí obávat, že bychom některé starší články z Infofila.cz mazali. Možná že jednou taková situace nastane, ale my osobně bychom raději přistoupili ke kroku navýšení webhostingu o několik dalších stovek MB. U tištěných časopisů je to horší. Většinou se do tisku dostane jen ta užší část, a tak některé informace se pro nedostatek místa vůbec neobjeví.

To je jen zamyšlení nad tím, jaké nesporné výhody internet nabízí. Další výhodou je, že všechny ilustrační obrázky jsou barevné a většinou velmi detailní, což je u některých tištěných časopisů velkým problémem. Dále je tu výhoda nejrychlejší inzerce, která může kdy existovat. Internetová inzerce na on-line magazínech je tou nejrychlejší filatelistickou inzercí na světě. Podáte-li si nyní inzerát, do pár hodin Vám ho schválíme a zveřejníme. Jak to funguje? Stačí jen kliknout na rubriku Inzerce a přesvědčit se. Tvrzení "nejrychlejší inzerce" je samozřejmě pravdivé. Kde jinde byste Váš inzerát zveřejnili rychleji? Pravděpodobně nikde. V budoucnu se dočkáte ještě rychlejší inzerce. Bude se vkládat a zobrazovat přímo bez našeho schválení, ale podmínkou je, že se nejdříve zaregistrujete a tím i obdržíte heslo, přes které budete moci vkládat jakoukoliv soukromou inzerci. Zde sice nejspíš nastane problém s komerční a nevyžádanou nefilatelistikou inzercí, ale tu budeme mazat a autory těchto inzerátů bezpodmínečně ze systému vylučovat.

V poslední době si také častěji pokládáme otázku, jaká je maximální návštěvnost filatelistického magazínu na českém internetu. Podle nás se na českém internetu pohybuje něco kolem 3.000 až 4.000 registrovaných filatelistů. Dále je mnoho mladých a začínajících neregistrovaných sběratelů známek, kteří se na internetu pohybují a možná, že jich je i více než těch registrovaných. Věřím, že pokud najdou cestu k tomuto magazínu, možná se do nějakého svazu filatelistů přihlásí a to je další plus internetu. Může se gigantickým způsobem vytvořit kampaň na propagaci filatelie. Náš magazín je toho podle mého názoru příkladem.

Co bych předložil jako velkou nevýhodu internetu? Nebo ne nevýhodu, ale pro filatelisty spíše něco smutného. Až bude internet na ještě větší úrovni a email bude mít opravdu každý, klasickou poštu bude využívat jen opravdu málokdo pro zasílání pošty. Email je opravdu velmi rychlý a pošta se s ním nemůže srovnávat. Email obdržíte prakticky ihned, ale dopis třeba až do tří dnů. Možná že i to bude vést k rušení klasických pošt. O tom, že to není vzdálená budoucnost, se můžete přesvědčit v článečku P. Hoffmanna - Švédsko, země bez pošty.

Jinak nesporně velkou výhodou je, že lidé mají k sobě blíž a tak když třeba někdo napíše článeček o novém typu známky, další ho okomentuje a doplní a tím se budou informace pro filatelisty jen doplňovat a rozšiřovat. Tím se vytvoří opravdu velkolepá studna nekončících informací.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz