Soutěž mladých filatelistů v Itálii

V roce 1997 založila Scaligerská filatelistická a numismatická společnost ve spolupráci s bankou Unicredito soutěž pro mladé filatelisty „Progetto Giovani“ (projekt pro mladé filatelisty).

Soutěž se koná od té doby každoročně spolu s filatelistickou výstavou a obchodním veletrhem VERONAFIL v severoitalském městě Verona známého zejména ze Shakespearova dramatu Romeo a Julie. V roce 2003 oslavil VERONAFIL již 50. výročí, resp. konání 100. veletrhu, které připomněla italská pošta i příležitostnou poštovní známkou (obr. 1: známka orazítkovaná v den jejího vydání). Akce se koná dvakrát ročně v květnu a říjnu. Součástí říjnového termínu byla v roce 2003 i soutěž pro mladé filatelisty z celé Itálie.

Soutěž mladých filatelistů v Itálii


obr. 1

Soutěžícími jsou děti ze základních a středních škol. Loňského ročníku se zúčastnilo na 170 dětí, které předvedly své sbírky a vytvořily celkem 56 exponátů. Vítězové jednotlivých kategorií pak obdrželi hodnotné ceny, zejména poštovní známky a filatelistické pomůcky, alespoň symbolické odměny ale dostaly všechny děti, které se soutěže účastnily.

Akce vzbudila velký zájem mezi návštěvníky filatelistického veletrhu, kdy děti doslova oblehly stánek projektu. Jeho osazenstvo tvořili učitelé a rodiče žáků z veronských škol, kteří dokázali vzbudit zájem dětí o filatelii. Stánek byl velice živý a hrál všemi barvami.

Účast škol na projektu nebyla omezena na učitele obsluhující stánek na veletrhu. Řada škol se do projektu zapojila též aktivní propagací soutěže mezi svými žáky. A aby byly samy školy motivovány k větší účasti na projektu, některé ze soutěžních kategorií byly vyhlašovány pro školy, jejichž žáci soutěžili. Vítězem své kategorie se tak stala střední škola Danteho Alighieriho z Verony.

Vítězi však nebyly pouze děti z domácí Verony, na seznamu nejúspěšnějších najdeme účastníky z Senigallie, Bergama a dalších měst z celé Itálie.

Soutěž mladých filatelistů v Itálii


Obr. 2 – hrdí vítězové se svými výtvory

Důležitost akce si uvědomili nejen sponzoři z řad filatelistických obchodníků (např. známá aukční firma Bolaffi), ale i poštovní správy San Marina a Suverénního řádu maltézských rytířů či „nefilatelistické“ firmy .

Je potěšitelné, že akce vyvolala živý zájem mladých o filatelii a pomohla řadě z nich najít své hobby. Doufejme, že stejně úspěšně se bude vyvíjet i v dalších ročnících a že sponzoři budou stejně štědří i nadále.

Autor: Salvatore Rizza je Američanem italského původu. Sloužil v jednotkách US Army v Evropě. Zajímá se o poštovní historii a známky Itálie, vytvořil však i vynikající exponát poštovní historie jihomoravského Znojma. Je členem řady italských i amerických filatelistických společností včetně československé „The Society for Czechoslovak Philately“ ( http://czechoslovakphilately.com ).

Soutěž mladých filatelistů v Itálii


Obr. 3 – Salvatore Rizza

autor: Salvatore Rizza (USA)
překlad: Lubor Kunc (ČR)

Autor: Lubor Kunc | 20. 9. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223