Slavní padělatelé I. - úvod

Datum vydání: 30. 1. 2005


Pokud se bavíme o vzácných známkách a raritách, musíme brát v úvahu, že jakákoliv cenná věc je bohatým námětem pro padělatele ve všech možných oborech. Známé je padělání obrazů, bankovek a samozřejmě také známek. Padělatelství prostě musíme brát jako fakt.

Zde musíme rozlišit 2 základní druhy padělků: padělky ke škodě pošty a padělky ke škodě sběratelů.

Padělky ke škodě pošty jsou distribuovány do prodejních sítí s cílem poškodit poštu a pro filatelisty bývají zpravidla zajímavým námětem. Většinou tyto padělky mají pro filatelisty větší hodnotu než známky opravdové, protože nenapodobují vzácné známky, ale známky běžných hodnot, kterých se vytiskly statisícové, či milionové náklady.

Padělky ke škodě sběratelů jsou zhotoveny za účelem napodobení vzácných a drahých známek nebo celistvostí. Pokud sběratel koupí padělek drahé známky nebo celistvosti, může přijít o pěkné peníze. Platí zásada, že tyto drahé věci mají mít atest a značku známého znalce, ale bohužel ani v tomto případě ještě nemá sběratel naprostou jistotu. Padělají se znalecké značky i atesty. Nebo a to je nejhorší, někdy se k tomu propůjčí samotní znalci. Zrovna v této době je v naší republice aféra s padělanými celistvostmi, jaká snad za celou historii čs. filatelie nemá obdoby. A to nejhorší je, že pod padělanými celistvostmi jsou znalecké značky a atesty našich předních sběratelů a znalců. Zde bude zajímavé sledovat, jestli budou viníci potrestáni, nebo celá aféra „vyšumí“ do ztracena…

Ale protože se zabýváme světovou filatelií, tak si příště něco řekneme o nejznámnějších světových falzifikátorech.

Převzaté ze stránek znamkovezeme.wz.cz

Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz