Skautská pošta při finále Filatelistické olympiády

Datum vydání: 21. 6. 2004


Letošní finále FO v Praze bylo doprovázeno jednou zajímavou akcí, kterou připravili skauti. Jako symbolickou připomínku Pošty českých skautů z roku 1918 zajistili přepravu připravených obálek skautským kurýrem a zástupcem KM SČF. Akce byla zároveň pojata jako pozdrav výstavě Scouphilex 2004, která se uskuteční Praze v říjnu letošního roku v rámci mezinárodního setkání skautských sběratelů 5. EUROSCOUT. Tato výstava bude první mezinárodní specializovanou filatelistickou výstavou se skautskou tématikou v historii naší republiky.

Hlavním organizátorem této akce byl p. I. Vápenka. Ten také seznámil přítomné s historickou tradicí naší skautské pošty, zejména po vzniku České republiky a s významem, kterou tato kurýrní pošta měla. Připomněl také vzácnost filatelistických dokumentů souvisejících s touto poštou.

Obálka skautské pošty nese text "Pozdrav z 31. ročníku Filatelistické olympiády Skautské výstavě" a loga Komise mládeže SČF a výstavy Scoutphilex Praha 2004. Pod nimi jsou podpisy skautského kurýra a kurýra KM SČF. Obálka byla ofrankována známkou 6,50 Kč "Růže nad Prahou" s personifikovaným kupónem, na němž je vyobrazena budova České pošty v Holečkově ulici v Praze.Kurýrní služba složená ze člena Klubu mladých filatelistů 50 – 06 z Prahy 12, Jakuba Horáčka (nar. 1986) a ze zástupce Junáka – svazu skautů a skautek České republiky Jiřího Pecky – Brouka (1990), skauta z 53. střediska Atahokan-bří. Mašínů, 106. oddílu skautů Ginkgo z Prahy 9-Hloubětína podepisovala celkem 150 poštovních zásilek připravených k oražení poštovním razítkem na poště Praha 012 – Hrad. Ty potom kurýrní nosič Filip Janov – Trpaslík (1995), vlče ze 165. oddílu Rosomáci, z 65. střediska Modřany-Praha 12, spolu s oběma členy kurýrní služby a také za účasti tajemníka Pražské rady Junáka br. Tomáše Szennaie, Ivana Vápenky - vedoucího sekce Skauting ČNS SČF a nestranného pozorovatele za SČF pana Horáčka, odvezla na pražský Hrad, kde na místní poště tyto poštovní zásilky pracovnice ochotně orazily a po té byly zásilky přeneseny opět do místa konání filatelistické olympiády, kde je vedoucí sekce Skauting slavnostně předal předsedovi Komise mládeže SČF Zdeňkovi Töpferovi.

Akce proběhla úspěšně a všichni účastníci finále FO získali zajímavý filatelistický dokument. Po dohodě vedení Komise mládeže s vedoucím sekce Skauting ČNS SČF toto jistě nebyla první ani poslední akce, kterou obě strany vzájemně připraví.

Kurýrní služba s nosičem před poštou na pražském Hradě, zleva J. Horáček, Trpaslík a Brouk.Kurýrní služba podepisuje v místě olympiády poštovní zásilky.Společné foto u sochy sv. Jiří na nádvoří pražského Hradu.Členové kurýrní služby v aule před zahájením filatelistické olympiády.Členové kurýrní služby v aule před zahájením filatelistické olympiády.Autor: Zdeněk Töpfer

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz