Šetřílkové a podvodníčci

Není to tak dávno, co se mne s kamennou tváří snažil jeden známý přesvědčit, že okrást instituci, je něco naprosto jiného, než okrást například souseda. Byl ochoten tvrdit, že je to něco až záslužného.

Věřím, že takovéto uvažování není běžné, i když ze života vím, že je velmi lákavé a snadné podlehnout svodům, nejenom krásných žen. Můj článek vzniká na popud jedné celistvosti a říkám na rovinu, že si nemyslím že se jedná o běžný případ. Prostě v hromadě korespondence najdete na deset tisíc dopisů jeden, řečeno slovy klasika „maximálně dva za deset let“.

Šetřílkové a podvodníčci
obrázek č.1a


Šetřílkové a podvodníčci
obrázek č.1b

Na obrázku č. 1 vidíme „pěknou“ celistvost, má však jednu vadu. Odesilatel si dal práci a s jemností intarzií amputoval oražené části známek a u všech !! přilepil na bolavá místa orgány známek zdravých. A to s takovou precizností, že to neodhalila ani má žena, bohužel také ani pracovníci pošty Znojmo 1. Tímto je pozdravuji. Podotýkám, pokud by skutečně pošta zapracovala tak jak by měla, měl by odesilatel vážné problémy vysvětlit svůj čin před orgány policie a pokutě by se jistě nevyhnul. Z trestního hlediska se jedná o pozměňování a padělání úředních dokumentů, pod které poštovní ceniny také spadají. Společenská nebezpečnost by byla nejspíš minimální. Z hlediska filatelistického, se jedná o naprosto bezcennou celistvost, které chybí právě ten úředně provedený zásah.

Ovšem další dva doklady poštovního provozu jsou zajímavější. Na obrázku č. 2. a 3. vidíme padělky známek zn. č. 118 a zn. č. 140 ke škodě pošty, skutečně prošlé poštovním provozem. V prvním případě se jedná o padělek ke škodě pošty známky zaslaný nevědomky odesilatelem z Prahy, i když, jak jsem zjistil, odesilatel tušil, že nebude se známkami vše v pořádku, když je tak levně koupil na tržnici .

Šetřílkové a podvodníčci
obrázek č.2

Další celistvost pochází patrně z firemní korespondence, např. jako nabídka služeb či zboží, kterých projde poštou denně desítky tisíc kusů. Tady by soud možná neměl problém usvědčit odesilatele z úmyslného trestného činu a dle zásluh mu nezajistit podmíněný výhled na Hradčany z Pankráce.

Šetřílkové a podvodníčci
obrázek č.3

Musím se s Vámi podělit ještě s třemi celistvostmi. Na obrázku č. 4. vidíme naivitu ve své krystalické podobě, připomínající padělání stokorunové bankovky vodovými barvami za první republiky. I když, podotýkám, někdy se opravdu může stát, že takováto celistvost vhozená do poštovní schránky, projde přes třídící linku a potom již bez povšimnutí až k rukám adresáta. Samozřejmě se jedná celistvost zatíženou doplatným v hodnotě 5,40 Kč do hodnoty 6,40 Kč, plus trestné porto 5 Kč.

Šetřílkové a podvodníčci
obrázek č.4

Na obrázku č. 5. vidíme něco, co bych nazval pokusem o aprílový žertík. Tentokráte však odesilatel své jméno tak hrdinně na obálku nenapsal, nejspíš tušil, že znázornění poštovních známek vystřižených z celin ztrácí svoji výplatní hodnotu a zkoušel tak ostražitost pracovníků za přepážkou a snad také adresátovu bránici. Ani v tomto případě se nejedná o cennou celistvost, spíše malou charakterovou vadu. Trochu mi to připomíná dvouhrbého velblouda.

Šetřílkové a podvodníčci
obrázek č.5

Na závěr ještě něco, co bych nenazval pokusem o okradení pošty, obrázek č.6. spíše malou brigádou a příjemnou recesi . Nejspíš příjemkyně tohoto přání k narozeninám, je velmi milá paní a vážená osoba, která si nezaslouží jakékoliv zdržení pošty. K naprosto luxusnímu razítku, za jaké řadoví filatelisté uplácí poštmistrovou tabulkou čokolády, přilepili i nálepku PAR AVION. Takže milí pošťáci fofr a letecky!

Šetřílkové a podvodníčci
obrázek č.6

Ps.: Mé laické právní vědomí mi říká, že jsem ve všech případech nejspíš neuvedl nejpřesnější právnickou citaci, leč pokud se například dotyčný filatelista Olda od Znojma cítil dotčen, velmi rád si nechám znovu vyprávět, že okrást instituci je něco záslužného.

Autor: Pavel Lukavský | 23. 5. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223