Sbírám - sbíráš - sbírá

Před pár lety jsem v Britských listech četl zajímavou úvahu o sběratelství. Mimo jiné se v ní píše, že sběratelství je v prvé řadě posedlost, která zachvacuje především mužskou populaci a která v některých případech – například u sbírání mincí, aut a obrazů – hraničí s marnotratností. (Platí to i na nás filatelisty?) Může být i hrou o štěstí, o štěstí při hledání vysněných exemplářů do sbírky. Nebudu zde vyjmenovávat, co vše je předmětem sběratelství. Pro nás filatelisty jsou to poštovní známky a vše co s filatelií souvisí.

I filatelie nabízí celou řadou možností, jak svou sbírku tvořit, jak se specializovat. Chtěl bych se zmínit o jedné z nich, na kterou mně před časem upozornil pan Ing. Lukeš z Plzně. Ve Spojených státech amerických existuje klub sběratelů hezky vystředěných razítek na poštovních známkách „BCCC – BULLSEYE CANCEL COLLECTOR´S CLUB“. Jak klub uvádí, v ideálním případě SON (SON=socked on the nose – rána do nosu, nazval bych to dobře mířený úhoz poštovním razítkem) nebo BULLSEYE CANCEL (do středu terče, jak je v názvu klubu BCCC) má být celé poštovní razítko uvnitř okrajů poštovní známky, i když to není vždy možné, protože známka může být příliš malá a poštovní razítko příliš velké. Zajímavý předmět sbírání provozují tedy členové BCCC. Napadlo mně zmíněné sběratelství, když jsem si prohlížel jeden z mých albumů a natrefil jsem na pár známek s takovými razítky. Ukázky přikládám.

Sbírám - sbíráš - sbírá

Sbírám - sbíráš - sbírá

Sbírám - sbíráš - sbírá

Co k tomu dodat? Je na našem svobodném rozhodnutí co a jak budeme sbírat. Je to naše hobby. Navíc, ne každý z nás chce vystavovat a proto nemusí podřídit tvorbu exponátu pravidlům.

Úplně závěrem bych si dovolil požádat naše čtenáře (či návštevníky naší webové stránky INFOFILA), aby nám napsali, pokud sbírají známky nějakým netradičním stylem.

Autor: Jaroslav Tomandl | 5. 12. 2017

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223