Sběratel 2001: Perfiny na poštovních známkách

Před více než 150 lety měly firmy problém, jak zabránit zcizování a zneužívání poštovních známek svými zaměstnanci. Angličan Joseph Slopper si proto nechal v roce 1869 patentovat svůj děrovací strojek, jehož používání se velice rychle rozšířilo i mimo britské ostrovy. Dírkování poštovních známek mělo různé tvary. Nejprve písmena, monogramy i celá slova, potom i zvonečky, kladívka, hvězdičky, vlajky a znaky.

Zprvu měli sběratelé k děravým známkám nedůvěru, záhy je však začali sbírat a zařazovat do exponátů. Nejvíc ceněny jsou tzv. identifikační celistvosti s názvem firmy nebo majitele perfinu. Takové celistvosti jsou ozdobou jak teritoriálních, tak námětových sbírek.

Sběratel 2001: Perfiny na poštovních známkách


Sbírání perfinů má dlouholetou tradici i u nás. Již před mnoha desítkami let vydal Svaz českých filatelistů katalog perfinů používaných na území bývalého Československa, skoro půl století vychází odborný Zpravodaj pro sběratele perfinů, pracuje skupina nadšených specialistů, z nichž nejaktivnější jsou pánové Fejtek a Münzberger. Neúnavně bádají, objevují a překreslují nové perfiny, předávají své zkušenosti mladším sběratelům. Mezi vystavovateli je nejúspěšnější Dušan Franc z Nového Strašecí - stříbrné medaile dostává i na velkých mezinárodních výstavách.

Perfiny jsou zařazovány do kategorií a jejich ocenění je ovlivněno mnoha faktory, například vzácností perfinované známky. Ta může být ovlivněna nejen perforací, ale i typem.

Kategorie:
A - známo je více než 200 ks
B - 100 až 199 ks
C - 50 až 99 ks
D - 20 až 49 ks
E - 5 až 19 ks
F - 4 ks a méně

U hradčanské emise patří k nejvzácnějším hodnota 1 haléř a známka s nominální hodnotou 1000 haléřů. Ještě vzácnější než tyto dvě stříhané hodnoty je známka jednohaléřová s perforací. Již v letošním roce (2001) má vyjít specializovaný katalog s oceněním perfinů na hradčanských známkách. Vyjde na Slovensku, ale podíl na jeho kvalitním obsahu mají i sběratelé z České republiky.

Sbírání perfinů má velkou budoucnost, proto neváhejte a přihlaste se včas ke spolupráci u Společnosti sběratelů perfinů při SČF.

Sběratel 2001: Perfiny na poštovních známkách


Převzato z katalogu veletrhu Sběratel

Autor: Jaroslav Maleček | 20. 8. 2003

Komentáře

pre J. Malecek

PERFINY

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223