Sběratel 2000: Naší státní vlajce je již 80 let!

Červeno - modro - bílá vlajka je symbolem Československa od 30. března roku 1920, kdy její podobu schválilo Národní shromáždění. Je symbolem i České republiky, takže v letošním roce oslavila již osmdesátiny.

O autorovi vlajky se dlouho vedly diskuze. V šedesátých letech se všeobecně soudilo, že autorem je akademický malíř Jaroslav Jareš. Krajané v USA zase autorství připisují Čechoameričanovi Josefu Knedlhansovi. Teprve po zpřístupnění dokumentů z jednání znakové komise tehdejšího Národního shromáždění se badatelé přiklonili k názoru, že autorem je někdejší archivář Ministerstva vnitra Jaroslava Kursa.

Červená a bílá jsou barvami Slovanstva. Bílá je barvou nevinnosti a čistoty, červená barva symbolizuje krev a modrá Slovensko. Proto se při dělení federace snažili slovenští poslanci prosadit, aby se Česká republika vzdala modrého klínu ve své vlajce.

Jsme rádi, že naše vlajka zůstala taková, jakou byla v dobách, kdy za ni pokládali své životy občané Československa na všech frontách druhé světové války i v koncentračních táborech a v domácím odboji. Jsme na ni hrdi při úspěších našich sportovců - a snad nejvíce po vítězství našich hokejistů na olympiádě v Naganu.

Sběratel 2000: Naší státní vlajce je již 80 let!


Její krásu nám připomínají i poštovní známky. Poprvé se v barevném provedení objevila na známkách USA v roce 1943. Vyšla ve velké sérii vlajek okupovaných státu a svou existencí posílila naše krajany v zahraničí. Na okrajích tiskových archů byl nápis CZECHOSLOVAKIA - navzdory tomu, že v té době na našem území vydávala "Tisíciletá" německá říše známky s nápisem Böhmen und Mähren. Také obálka prvního dne vydání svědčí o tom, že USA byly i v dobách nejtěžších naším spojencem.

Sběratel 2000: Naší státní vlajce je již 80 let!


Od té doby vydala naše pošta mnoho známek s československou vlajkou, ale ta z roku 1943 je stále nejhezčí …

Převzato z katalogu veletrhu Sběratel

Autor: Jaroslav Maleček | 6. 9. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223